Gratë kërcejnë mbi një copë akulli dhe dhurojnë spektakël, ‘grushti’ i fuqishëm që i jep arti ndryshimeve klimaterike në Australi

Foto nga performanca

Foto nga performanca

Vitet e fundit ndryshimet klimatike kanë ndikuar në jetën tonë të përditshme. Sigurisht një ndryshim i tillë nuk mund të linte pa “prekur” artin.

Si pjesë e Festivalit të Sidneit 2022, disa artistë kanë bërë një performancë kërcimi mbi një copë të madhe akulli.

Akullit prej 2.7 tonësh është bërë për të përfaqësuar shkrirjen e ajsbergëve për shkak të ngrohjes globale.

Kërcimi ​​i quajtur Thaë, mbi akullin tregon katastrofën klimatike dhe ankthin që rrethon botën sot.

Tre artistet që do të performojnë janë Vicki Van Hout, Jenni Large dhe Isabel Estrella.

Pamjet e performancës magjepsëse kanë bërë xhiron e rrjeteve sociale

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Kievi: 241 fëmijë të vrarë dhe 438 të plagosur që nga fillimi i luftës