Grushti i shtetit me viktima civilë në Sudan zemëron SHBA-në! Ndalon dërgimin e 700 mln dollarëve të ndihmës urgjente

Shtetet e Bashkuara kanë dënuar veprimet e ushtrisë sudaneze pasi ata arrestuan zyrtarë civilë të qeverisë dhe liderë të tjerë politikë të dielën mbrëma në një grusht shteti ushtarak. Si rezultat, SHBA po ndalon dërgimin e 700 milionë dollarëve ndihmë për vendin.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha në një deklaratë , "Shtetet e Bashkuara dënojnë fuqishëm veprimet e forcave ushtarake sudaneze".

Ai shtoi, "Ne kundërshtojmë me vendosmëri shpërbërjen e qeverisë tranzitore të udhëhequr nga civilët dhe institucioneve të lidhura me të dhe bëjmë thirrje për rivendosjen e menjëhershme të tyre."

Ned Price, Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, dha gjithashtu një deklaratë për marrjen e kontrollit ushtarak sudanez që ndaloi tranzicionin e vendit drejt një shteti demokratik të udhëhequr nga civilët.

Price tha: "Qeveria kalimtare e udhëhequr nga civilët duhet të rivendoset menjëherë. Ajo përfaqëson vullnetin e popullit sudanez, siç dëshmohet nga demonstratat e rëndësishme paqësore të mbështetjes në 21 tetor."

Ushtria sudaneze ka arrestuar zyrtarë civilë të qeverisë dhe liderë politikë, përfshirë kryeministrin Abdalla Hamdok. SHBA në një përpjekje për të nxitur ushtrinë që të lirojë të gjithë zyrtarët civilë të qeverisë, të përmbahet nga dhuna në rast protestash dhe të rivendosë qeverinë tranzitore të udhëhequr nga civilët, ka vendosur të ndalojë fondet e drejtuara për kombin e Afrikës Lindore.

Protestuesit dolën shpejt në rrugë në kundërshtim me grushtin e shtetit dhe për të treguar mbështetjen e tyre për qeverinë civile. Deri më tani të paktën shtatë persona raportohet se kanë vdekur dhe rreth 140 janë lënduar pasi ushtarët qëlluan mbi turmë. 

 


Lajmi kryesor:

‘Grusht shteti’ në vendin afrikan, ushtria e Sudanit shpërndan qeverinë dhe arreston liderët


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

FOTOLAJM/ U shndërrua në simbolin e protestës së '5 Majit', pankarta e veçantë e banorëve para Kuvendit: Nënë Liza është nëna jonë