Hakmarrja/ Anëtarja e Vetingut Alma Faskaj kallëzohet në SPAK për falsifikim dokumentesh

Vijojnë goditjet ndaj Vetingut me padi penale. Anëtarja e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, Alma Faskaj, është kallëzuar penalisht në SPAK, me pretendimin se ka konsumuar veprën penale të falsifikimit të dokumenteve. Kallëzimi është bërë nga gjyqtarja Hajrie Muçmata, e shkarkuar nga detyra, për probleme me pasurinë. Hajrie Muçmata, në kallëzimin e saj, shprehet se anëtarja e KPK-së Alma Faskaj është shkarkuar nga detyra si e paaftë dhe për shkelje të ligjit, në vitin 1999, me vendim të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, fakt të cilin e ka fshehur në dokumentet e kandidimit për t’u bërë pjesë e Vetingut. Alma Faskaj, sipas padisë, është shkarkuar si gjyqtare në Lushnje.

Gjyqtarja e shkarkuar thekson në padi se ligji për Vetingun, parashikon se një nga kushtet për t’u zgjedhur anëtar i KPK apo i Kolegjit të Apelimit është që ndaj kandidatit të mos jetë marrë masa disiplinore e largimit nga puna. Sipas gjyqtares së shkarkuar, anëtarja e Vetingut Alma Faskaj ka fshehur shkarkimin për paaftësi, ku për rrjedhojë gjendjet jo vetëm në kushtet e pazgjidhshmërisë si anëtare e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, por ka konsumuar edhe veprën penale të ‘falsifikimit të dokumenteve’, të parashikuar nga neni 186 i Kodit Penal.

Në këto kushte, Hajrie Muçmata i kërkon SPAK-ut pezullimin nga detyra të anëtares së Vetingut Alma Faskaj dhe nxjerrjen e saj para drejtësisë. Zonja Faskaj rezulton se ka qenë pjesë e turpit gjykues të KPK, i cili ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Shkodrës Hajrie Muçmatën në 11 nëntor 2019. Faskaj ka votuar për shkarkimin e Muçmatës nga detyra. Ndërkaq, në SPAK, po për falsifikim dokumentesh janë kallëzuar edhe dy gjyqtarë të Kolegjit të Apelimit, Luan Daci dhe Ardian Hajdari. Daci është pezulluar dhe marrë i pandehur nga SPAK për fshehjen e shkarkimit për paaftësi.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mazi: 01/06/2020 23:15

  Nga cpo rezulton, ato qe u zgjodhen per vettingun e te tjereve as qe i paska verifijuar njeri... ose ska dashur ti verifikoje. Keto dokumente, pra te lirimit nga detyra per dhenie mase disiplinore fare thjesht verifikohen nga ministria e drejtesise. SPAK, nese nuk eshte ne negociata per ndonje nder me ata lart, duhet te hetoje jo vetem Dacin e Docin, por edhe ato qe verifikuan keto te fundit. Si dhe ato institucione qe kane kthyer pergjigje negative per rastet ne fjale. Pasiqe kane shperdoruar detyren me e pakta.

  Përgjigju
 • Goni: 01/06/2020 23:10

  Klikat e sali berishes like metes and co për te ulur besimin e vetingut. Reforma ne drejtesi duhet te vazhdoj me cfare do lloj kostoje. Spaku është ne prove te forte mos te merret me korupsionet e 20 mij lekshave.

  Përgjigju
 • Debile: 01/06/2020 22:16

  Po qe se fshehur keto, me vullnet te lire te Shkoje ne Burg. Car jane keto pise mor aman, duan te luftojne korrupsionin me Idene Une Jam me e Paster se ketal?! Hajde SPAK ta filloj me keta Te Paret, dhe te vijne te tjere , per ti bere favore Politikes pastaj.

  Përgjigju
 • Dega: 01/06/2020 22:02

  Cte mbjellesh do korresh. Per Luan Da in nuk ishte “hakmarrje” per zonjen eshte. Ta gezojme drejtesi e re me gjyqtaret e plepave te Salihut, sic jane Fatmira H, Gon Zhukri, Tur Gaxhi, Neritan Cena, Cim Mustafa, Tomorr Kullolli e sa e sa te tjere

  Përgjigju
  • Lal Myzeqeja: 21/11/2021 01:15

   Kjo osht komplet e korruptuar, burri i saj ju merte studentëve lek per nji provim. Ene ate e ka mor spaku. Familje qe jetojne me taksat tona ene duke shkel ligjet.

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se duhet të ndalet pagesa me Euro në Shqipëri në vend të Lekut?×

Lajmi i fundit

Itali/ 7-vjeçarja shqiptare humb jetën tragjikisht në liqen, babai kërkon drejtësi

Itali/ 7-vjeçarja shqiptare humb jetën tragjikisht në liqen, babai kërkon drejtësi