Hapja e kutive/ 23 deputetët që u morën votat kolegëve, në krye Zef Hila i PD-së dhe Shalsi i PS-së, pjesë e listës edhe Basha, Mziu, Bylykbashi, Rraja e Spahiu

Gjatë rinumërimit të votave

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vijon rinumërimin e pjesshëm të votave në disa kuti votimi të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit 2021. Rinumërimi i votave në 255 qendra votimi ka nxjerrë zbuluar numëruesit, të cilët u kanë hequr votave disa banditëve, duke ua shtuar disa të tjerëve brenda së njëjtës parti. Votat u janë vjedhur edhe kryeministrit Edi Rama në Durrës, ish kryeministrit Sali Berisha në Tiranë dhe kryetares së LSI Monika Kryemadhi po në Tiranë. Nga rinumërimi i deritanishëm, 23 deputetë të zgjedhur në zgjedhjet parlamentare të 22 prillit, kanë marrë votat e kolegëve, ndonëse numri i votave nuk ndikon në heqjen e mandatit.

Deputeti që ka marrë më shumë vota të kandidatëve të tjerë është Zef Hila i Partisë Demokratike në Shkodër. Hila u ka marrë 104 vota kandidatëve të tjerë të PD-së. I dyti renditet deputeti i Partisë Socialiste, Eduard Shalsi, i cili ka marrë 80 vota në mënyrë të padrejtë në Tiranë. Pjesë e kësaj liste është edhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i cili ka marrë 26 vota në mënyrë të padrejtë, ndërsa nga ana tjetër Sali Berishës i janë vjedhur 35 vota. Në listë nuk mungon as Xhelal Mziu, ndonëse ka marrë vetëm një votë tepër në Dibër. Nga ana tjetër, në këtë qark, deputeti i PS, Lavdrim Krrashi, u ka marrë 6 vota kandidatëve të tjerë. 

Në Durrës, deputeti i PS, Rrahman Rraja, i janë shtuar 19 vota, ndërsa Klodiana Spahiu i janë shtuar 3 vota. Ndërkaq, në Durrës, deputeti të PD-së, Oerd Bylykbashi, u ka marrë 3 vota kandidatëve të tjerë. Në rang kombëtar, Partia Demokratike u ka vjedhur 72 vota partive të tjera, Partia Socialiste 42 vota dhe Lëvizja Socialiste për Integrim 4 vota. Rinumërimi i votave në 255 qendra votimi nga 5,199 qendrave votimi në total, konfirmon edhe një herë implikimin e numëruesve në tjetërsimin e votave dhe domosdoshmërinë për depolitizimin e administratës zgjedhore.

Deputetët u janë shtuar votat padrejtësisht nga rinumërimi i deritanishëm

Zef Hila, PD, 104 vota në Shkodër

Gerta Bardeli, PD, 15 vota, Shkodër

Agron Gjekmarkaj, PD, 18 vota, Lezhë

Lulzim Basha, kreu i PD, 26 vota, Tiranë

Belind Këlliçi, 26 vota, Tiranë

Agron Shehaj, PD, 8 vota, Tiranë

Vangjel Dule, në listën e PD, 2 vota, Tiranë

Xhelal Mizu, PD, 1 votë, Dibër

Kreshnik Çollaku, PD, 1 votë, Dibër

Isuf Çelaj, PD, 21 vota, Kukës

Agron Duka, në listën e PD, 7 vota, Durrës

Merita Bakiu, PD, 6 vota, Durrës

Oerd Bylykbashi, PD, 3 vota, Durrës

Eduard Shalsi, 80 vota Tiranë

Elisa Spiropali, PS, 17 vota, Tiranë

Toni Gogu, PS, 9 vota, Tiranë

Ulsi Manja, PS, 7 vota Tiranë

Arben Pëllumbi, PS, 2 vota, Tiranë

Ermonela Felaj, PS, 2 vota, Tiranë

Rrahman Rraja, PS, 19 vota, Durrës

Klodiana Spahiu, PS, 3 vota, Durrës

Ilir Ndraxhi, PS, 5 vota, Durrës

Lavdrim Krrashi, 6 vota, PS, Dibër

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Pas konferencës për mediat në kryeministri, Erdogan shkon në Kuvend, e pret Nikolla dhe Rama