Hapja e shkollave nën masat anti-covid, ja si u përshtatën fëmijët që i drejtohen bankave nga Wuhan në Londër e Kanada (Foto)

Hapja e shkollave nën masat anti-covid, ja si u përshtatën fëmijët që i drejtohen bankave nga Wuhan në Londër e Kanada (Foto)

Nxënësit në shkollat në Kanada

Më 14 shtator pritet që në vendin tonë të hapen shkollat nën masa të rrepta sigurie për shkak të pandemisë. Maskat, distanca sociale, dezinfektuesit, matje temperature, mësim me turne janë disa nga rregullat që duhen zbatuar në mënyrë që të minimizohet sa më shumë infektimi i mundshëm nga COVID-19.

Ndërsa në vendin tonë pritet që nxënësit t'i drejtohen sërish bankave të shkollës pa mësimit online, në disa vende të botës mësimi ka nisur. Nga Kanadaja në Francë dhe nga Londra në Wuhan, epiqendra e pandemisë së koronavirusit, nxënësit dhe studentët iu kthyen shkollave të 'armatosur' me maska dhe dezinfektues.

Nxënësit të vendosur me kurriz, ndarjet me xham peksiglas, matje temperature, banka të vendosura në distancë janë disa nga masat e marra. Shfletoni fotogalerinë për të parë se si sigurohen masat anti-covid në shkollë në vende të ndryshme të botës.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Relacioni sekret: Shokët në Vjenë, na thanë se; nga të sëmurët që vijnë këtu për kurim, nuk ka…/ Problemet e përfaqësive diplomatike, në ’76-ën

Relacioni sekret: Shokët në Vjenë, na thanë se; nga të sëmurët që vijnë këtu për kurim, nuk ka…/ Problemet e përfaqësive diplomatike, në ’76-ën