Hetimet ndaj zyrtarëve të korruptuar, drejtësia amerikane i kthen FIFA-s 201 milionë dollarë

Departamenti i Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara, DASH, i ka kthyer FIFA-s një shumë prej 201 milionë dollarësh. Kjo shifër do të shkojë në arkat e tyre, pasi iu sekustrua zyrtarëve të korruptuar që u ndoqën edhe penalisht disa vite më parë. Sipas numrit 1 të FIFA-s Gianni Infantino ‘shuma  do të kthehet në FIFA Foundation dhe, përmes Fondit të sapokrijuar Ëorld Remission Fund, fëmijët nga e gjithë bota do të jenë në gjendje të përfitojnë prej tij. Kjo është një fitore e madhe për FIFA -n dhe një fitore e madhe për futbollin …’

Fondi Botëror i Remizionit të Futbollit synon të përqëndrohet në mënyrë specifike në programet e të rinjve dhe komunitetit, me Concacaf dhe CONMEBOL që marrin përparësi për shkak të aktiviteteve kriminale nga të cilat vuanin. “Të gjitha projektet do t’i nënshtrohen kontrolleve rigoroze, auditimeve dhe kontrolleve të pajtueshmërisë për të siguruar transparencë të plotë dhe llogaridhënie,” shtohet në shënim.

“Unë jam i kënaqur të shoh që paratë e vjedhura në mënyrë të paligjshme nga futbolli – të gjitha 201 milion dollarë – po kthehen për t’u përdorur për qëllimet e veta, siç duhej të ishte bërë. Këto janë para futbolli. Tani kjo do të kthehet në Fondacionin FIFA dhe, përmes Fondit të ri Botëror të Remizionit të Futbollit, fëmijët në mbarë botën do të jenë në gjendje të përfitojnë prej tij. Kjo është një fitore e madhe për FIFA -n dhe një fitore e madhe për futbollin. Dua të falënderoj sinqerisht gjyqësorin amerikan autoritetet për përpjekjet e tyre në këtë drejtim, për qasjen e tyre të shpejtë dhe efektive në kryerjen e këtyre çështjeve dhe gjithashtu për besimin e tyre në përgjithësi."

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Dëborë ‘mbulon’ Krujën, trashësia në disa zona shkon mbi 5 cm