Historike për Amsterdamin, zgjidhet për herë të parë kryebashkiake femër

Femke Halsema, kryebashkiake e Amsterdamit

Kryeqyteti holandez ka pësuar një ndryshim të madh nga këndvështrimi i qeverisjes.

Qytetit i Amsterdamit ka zgjedhur për kryetare, Femke Halsema, që është gruaja e parë në këtë post në gjithë historinë.

Edhe pse qytete të tjera të Holandës janë drejtuar nga gra, kryeqyteti asnjëherë nuk ishte udhëhequr nga gratë.

Nominimi i 52 vjeçares duhet të kalojë në qeveri dhe të nënshkruhet nga mbreti, gjëra këto që janë më shumë formalitete, raporton BBC.

“Për një kryeqytet që e sheh veten si të emancipuar, tolerant, përparimtar dhe të barabartë për të dy gjinitë, mungesa e një kryetareje po bëhet e turpshme”, thuhej në protestën e 45 grave më ndikim në Amsterdam, që edhe i hapën rrugë kësaj ngjarjeje.

Megjithatë, nominimi i Halsema nuk u mirëprit nga të gjithë. Disa thonë se ajo nuk ka përvojën e duhur për këtë post, dhe një numër prej 7 mijë e 400 personash kanë nënshkruar një peticion kundër saj.

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi i dy vëllezërve në Krujë/Identifikohet autori! Kontrolle me dron për kapjen e tij...gjendet makina e braktisur