Homazhet për Sherif Merdanin, rrëfehet djali i tij: S’do kisha zgjedhur kurrë baba tjetër, kam mësuar shumë nga babi im

Gerard Merdani, djali i këngëtarit Sherif Merdani, i cili u nda nga jeta një ditë më parë, thotë ai ka marrë shumë nga babai i tij dhe se nuk do të kishte zgjedhur kurrë një baba tjetër. Në një prononcim për mediat, ku po i jepet lamtumira artistit të madh, djali i tij vlerësoi figurën e të atit për kontributin që dha në artin shqiptar si dhe mësimet që ka përftuar nga ai.

“Mund të ta përkufizoj me një fjali. S’do kisha zgjedhur kurrë baba tjetër. Se kam ndjerë diferencën e madhe të moshës mes nesh. Nuk e ka jetuar jetën si 70-80 vjeçar. Ato vite ia kishin borxh, Ishte vital, me dashuri, respekt për jetën. Babai më ka mësuar të mos hakmerrem, t’i dua njerëzit, por edhe mos t’i besoj kollaj njerëzve për atë që ka kaluar. Më ka mësuar vlerat e vërteta në jetë, e anës monetare e atë shpirtërore. Jam plot mësime nga babai im. Ai në fillim të daljes nga burgu se mendoi kurrë se jeta do i jepte dhe gati 32 vite jetë. Që do martohej dhe do ta bënte prapë Shqipërinë që të fliste për të dhe që do të arrinte në këtë moshë. Muajt e fundit nuk ishin të lehtë as për të dhe familjen tonë. Kalvari i madh i vuajtjeve që ka kapur, sëmundje e rëndë, mosha bashkë, s’kanë qenë të lehta. Preferojmë që ta mbajmë private. Mendoj se krijimtaria e tij më e bukur ka qenë pas burgut, me perlën me Luan Zhegun “Se kënduam Let it Be’ dhe ‘Sinfonia e nënës’”, tha ai.


Lajmi kryesor:

I jepet lamtumira e fundit këngëtarit të njohur Sherif Merdanit, djali i artistit: S’do kisha zgjedhur kurrë baba tjetër


M.Q./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Atentati ndaj Trump/ Presidenti Biden konferencë për mediat: Jam i lumtur që është mirë, dhuna nuk ka vend në Shtetet e Bashkuara

Atentati ndaj Trump/ Presidenti Biden konferencë për mediat: Jam i lumtur që është mirë, dhuna nuk ka vend në Shtetet e Bashkuara