Humbi 3 fëmijët, gruan dhe nusen e djalit/ Albert Cara për Report Tv: Ishte vendim i Zotit, i kam në memorie të gjitha....fjalët 'magjike' që thotë për 3 engjëjt e tij (VIDEO)

Të gjitha ato momente tragjike nga tërmeti i 26 nëntorit, i ka të fiksuara në memorie. Ai ishte i vetmi nga familja e tij që ia doli të mbijetoni, teksa humbi 7 anëtarë nga familja e tij, por nuk është i mërzitur me fatin  e tij, e ka pranuar si vullnet të Zotit. Për mikrofonin e Report Tv, Albert Cara është kthyer pas në kohë, duke risjellë në vëmendje ato momente të trishta.

"Fjalë e mia mungojë, por gjithçka itha i madhi Zoti, ai tha t'i merrte dhe të më linte mua, hallall Zoti, hallall qeverisë shqiptare dhe italiane, të dy më bën njeri,ata bën shkencë me mua. I kam regjistruar këtu, s'kam pse të shoh videot, kam ndenjur 8 orë nën rrënoja, para meje kanë nxjerrë një fëmijë, po qante dhe unë gëzoja që u shpëtua fëmija. Kam qenë i vetëdijshëm. Kur ndodhi tmerri më ka ikur dyshemeja nga këmbët, kisha fëmijët përpara, ato të dy kanë fluturuar para meje, rashë poshtë dhe thashë 'ou qënkam gjallë'. Kërkoja ndihmë, por nuk më dëgjonin. Ka qenë një ushtarak me dialekt verior që kanë thënë "kam personin e gjallë këtu", më zbuluan kokën dhe u mbusha me frymë", tregon Cara.

A do të rikthehet të jetojë këtu, për këtë nuk e di ende, por është shumë e bukur kur i dëgjon fjalët me të cilët i përshkruan të gjithë fëmijët e tij. Nuk e harron as nusen e djalit.

A do jetojmë sërish këtu? Nuk e di, mund të banojë këtu, apo jo. Këtu më merr malli për këtë vend, këtu kam vuajtur, këtu rrita fëmijët, këtu ia dhashë Zotit të gjitha me vete. E kisha shok jo djalë, nuk ndahen fëmijët por i vogli ka pas emrin e babait tim, por e dorëzoi shumë emrin, djali i madh ishte këshilltari im, vajza ishte adrenalina ime, nusja ishte mjalti i mjaltit tim, bëhej xheloze nusja ime pse ajo rrinte më shumë me mua se me të", tha ai për gazetarin e Report Tv, Arsen Rusta.

E pranishme krah tij, ishte edhe krushka, e ëma e Stelës, e fejuara e Almirit. "Jemi bërë krushk për qejf dhe miq do mbetemi gjithmonë", u shpreh Berti, teksa krushka tregon ankthin që ka përjetuar në ato momente.

"Momenti kur u nisa për në punë, kur kam arritur këtu ishte një tmerr i paparë, po prisnin nga momentet momente, erdhën në gërmadha. Stela dhe Almiri dolën të fundit, ishte një ankth dhe një tmerr", rrëfeu ajo.


Lajmi kryesor:

Report Tv në Thumanë! Tërmeti shoi tre familje, të afërmit përkujtimore në varrezat e qytetit! Dedikimi prekës i Bert Carës: Mendova se do bëhem gjysh, por as baba s'mbeta


B.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:



×

Lajmi i fundit

John

Koronavirusi/ 405 raste të reja dhe 8 viktima në 24 orët e fundit! 15 pacientë në gjendje të rëndë në spitale