Humbi qindra mijë abonentë, Netflix do të jetë së shpejti më lirë! Bashkëpunim me Microsoft, filmat tashmë të shoqëruar me reklama

Humbi qindra mijë abonentë, Netflix do të jetë së shpejti më lirë! Bashkëpunim me Microsoft, filmat tashmë të shoqëruar me reklama

Netflix dhe Microsoft

Netflix është bashkuar me Microsoft për të ofruar një plan abonimi më të lirë për klientët por do të shfaqen reklama.

Gjigandi i transmetimit thotë se shërbimi do të ketë një paketë "shtesë" në planet e tij ekzistuese, të cilat nuk përfshijnë reklama.Kompania nuk ka zbuluar ende se sa planifikon të tarifojë abonentët për shërbimin e ri.

Netflix njoftoi lëvizjen pasi raportoi humbjen e parë të pajtimtarëve në më shumë se një dekadë dhe shkurtoi qindra vende pune në fillim të këtij viti.Ai humbi 200,000 abonentë midis janarit dhe marsit, krahasuar me 2.5 milionë që analistët prisnin që firma të shtonte në këtë periudhë.

Netflix gjithashtu priste të humbiste rreth dy milionë abonentë të tjerë midis prillit dhe qershorit. Kompania tha se kishte zgjedhur Microsoft-in si partnerin e saj global të teknologjisë së reklamave dhe shitjeve për të prezantuar një "plan abonimi të mbështetur nga reklamat me çmim më të ulët".

“Janë shumë herët dhe ne kemi shumë për të punuar”, tha në një deklaratë shefi operativ i Netflix, Greg Peters.

"Por qëllimi ynë afatgjatë është i qartë. Më shumë zgjedhje për konsumatorët dhe një përvojë premium, më e mirë se ajo lineare e markës televizive për reklamuesit.", shtoi ai.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Kandidati shqiptar për president në Maqedoninë e Veriut i bindur se do të kalojë raundin e parë të zgjedhjeve

Kandidati shqiptar për president në Maqedoninë e Veriut i bindur se do të kalojë raundin e parë të zgjedhjeve