Hungaria i dhuron Malit të Zi 25 km gardh kufitar me Shqipërinë për të frenuar emigrantët

Gardhi

Hungaria duket se ka vendosur të konkretizojë idenë për një gardh kufitar mes Shqipërisë dhe Malit të Zi. Mediat hungareze raportojnë sot se vendi i tyre ka vendosur t’i dhurojë Malit të Zi një gardh kufitar prej 25 km për të frenuar emigrantët që vijnë nga Shqipëria.

Ka qenë ministri i Jashtëm hungarez, Péter Szijjártó, që i ka ofruar ndihmë Podgoricës, ndërsa flitet për një valë të re emigrantësh nga Turqia dhe Greqia drejt Evropës Perëndimore.

Sipas mediave hungareze, drejtuesit e policisë tashmë kanë rënë dakord të ofrojnë 25 km gardh për të mbrojtur pjesën më të rrezikuar të kufirit malazezo-shqiptar dhe për të ndaluar imigracionin e paligjshëm.

Ministri i Jashtëm i Malit të Zi, Srdjan Darmanoviç, tha se qeveria malazeze është gati të mbrojë vendin kundër valës së emigracionit të paligjshëm. Hungaria e mbështet këtë, sepse sipas Szijjártó, është në interes të Budapestit që pala malazeze të mbrojë kufijtë e vet.

Hungaria është e gatshme t'i japë Malit të Zi të gjithë ndihmën, për të mbrojtur kufirin e saj jugor.

Ministri hungarez, Szijjártó


(Mesazhi i ministrit hungarez)

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Protestuan kundër vaksinimit të detyrueshëm, 150 të arrestuar në Berlin