Hungaria mposht Norvegjinë
kualifikohet për në Euro 2016

Hungaria mposht Norvegjinë<br />kualifikohet për në Euro 2016
Hungaria është skuadra e parë që është kualifikuar për Europianin e vitit të ardhshëm nga faza e “play-off”. Kështu hungarezët do të marrin pjesë në Euro 216, pas më shumë se 30 vjetësh.

Ata mundën të mposhtin sërish Norvegjinë, duke  arritur rezultatin  2-1 në ndeshjen e mbajtur në stadiumin e Budapestit. Vendasit kaluan në epërsi që në minutën e 14 me Priskin. Ndërsa norvegjezët pavarësisht se dominuan në fushë dështuan të shënonin.

Në pjesën e dytë, Norvegjia shtoi sulmet në drejtim të portës hungareze, por në minutën e 83, një autogol i Henriksen dyfishoi e përsinë e hungarezëve. Ndeshja u mbyll 2-1 dhe në shkallët e stadiumit të Budapestit filloi festa.

Para fillimit të ndeshjes, u mbajt një minutë heshtje në nderim te viktimave të Parisit, ndërsa edhe shumë tifozë mbanin në duar pankarta “Nuk kemi frikë” me flamurin francez.