Aksion si nëpër filma për kapjen e 47-vjeçarit që vrau dy persona në '99-ën, hap zjarr ndaj RENEA-s, por plagoset në këmbë

VLORE- Xhevahir Jonuzi  47-vjeç nga Hoshtima, i dënuar me 25 vite burg për vrasjen e dy personave në vitin 1999, është arrestuar mëngjesin e sotëm pas një shkëmbimi zjarri me policinë. Në tentativë për t'i shpëtuar aksionit të nisur prej orëve të para të mëngjesit, 47-vjeçari ka hapur zjarr ndaj efektivëve të policisë duke iu rrezikuar edhe jetën, por pas kundërpërgjigjes së tyre ka mbetur i plagosur në këmbë. Operacioni policor për kapjen e tij i koduar "Hoshtima" është zhvilluar nga Forcat Speciale Renea, Drejtoria e Forcës së Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit, në bashkëpunim me Policinë e Vlorës.

Uniformat blu rrethuan fillimisht banesën e 47-vjeçarit të ndërtuar në majë të një kodre në mes të pyllit në fshatin Hoshtimë të Vlorës rreth orës 04:00, dhe i kanë bërë fillimisht thirrje të dorëzohej dhe të hidhte armën, por ai ka refuzuar duke qëlluar në drejtim të policisë. Në përpjekje për ta neutralizuar policia e ka qëlluar të shumëkërkuarin në këmbë duke e lënë të plagosur. Pasi i kanë dhënë ndihmën e parë, blutë e kanë dërguar Jonuzin në spital ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Më pasi nën masa të shumta sigurie ai është sjellë në Burgun e Sigurisë së Lartë Tiranë.

Foto nga aksioni i RENEA

Xhevahir Jonuzi është dënuar në mungesë me 25 vite burg për veprën penale "Vrasje me paramendim". Pas një konflikti, 47-vjeçari në bashkëpunim me një person tjetër kanë vrarë Shezai Belaj dhe Shkëlqim Gurhanaj.

Ndaj Jonuzit ka pasur edhe një masë arresti me burg nga Gjykata e Vlorës për vepra të tjera penale "Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike" dhe "Kultivimi i bimëve narkotike". Ai ishte edhe në listën e 8 personave me rrezikshmëri shumë të lartë në qarkun Vlorë të shpallur në kërkim. 

Xhevahir Jonuzi

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:19
Forcat RENEA sjellin në Burgun e Sigurisë së Lartë në Tiranë të dënuarin për vrasje që u arrestua pas një shkëmbimi zjarri

1579357199_renea.jpg

Forcat Renea kanë sjellë drejt Burgut të Sigurisë së Lartë në Tiranë Xhevahir Jonuzin, 47-vjeçarin e arrestuar nga policia mëngjesin e sotëm pas një shëmbimi zjarri, ku ai mbeti i plagosur në këmbë. Ai do të vijojë të mjekohet në spitalin e këtij burgu. Jonuzi ishte dënuar me 25 vite burg për vrasjen e dy personave, ngjarje e ndodhur në vitin 1999.

Ora 10:30
Vlorë- Super aksioni i RENEA-s dhe Forcave të Posaçme operacionale për kapjen e Xhevair Jonuzit

Report Tv siguron video nga superaksioni i zhvilluar nga Forcat Speciale Renea, Drejtoria e Forcës së Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit, në bashkëpunim me DVP-Vlorë për arrestimin e Xhevahir Jonuzit, të dënuar me 25 vite për vrasje. 

1579339963_aksinijonuzi3.jpg

Ora 09:38
Nën masa të shumta sigurie, MOMENTI kur i shumëkërkuari për vrasje që qëlloi ndaj policisë dërgohet në spitalin e Vlorës

Pas plagosjes nga efektivët e policisë në shkëmbimi zjarri gjatë arrestimit të tij, Xhevahir Jonuzi 47-vjeç dënuar me 25 vite burg për vrasje është dërguar në spitalin e Vlorës nën masa të shumta sigurie.

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me pragun elektoral 1% ashtu siç propozon opozita parlamentare?

Komento

Komente

 • Gjorm: 18/01/2020 19:26

  Mutere vlonjate njeres të liqe, vetem krime prodhon Vlora!

  Përgjigju
  • Altin: 20/01/2020 09:50

   Ca lidhje ka qyteti? Ti meso shqip njehere se ndoshta na ndihmon.

 • Alb: 18/01/2020 16:28

  Keta gjith pertes shume te lodhur a thuaj se po i cojn ne aksione perdit. Do i oet loďhur rruga me fugon se ca dukeshin sikur i kish zen makina.

  Përgjigju
 • exodus: 18/01/2020 15:42

  na plasi trapi, a ka ekonomi a ka oune a ka sindakata a ka pagesa te mira? kjo eshte ajo qe na intereson, te tjerat as na plas fare trapi.

  Përgjigju
 • Polici pa shkollë: 18/01/2020 14:31

  100 forca Renea për një person.. Ky po që quhet profesionalizëm, dhe cfar policie pa helmetë në kokë.. Ncncn nuk zënë mënd këta joo, po ja sikur krimineli ti hynte dorë. e të qëllonte drejtpërdrejt kush do ja mbronte kokat këtyre të RENEA!?

  Përgjigju
 • H......: 18/01/2020 13:19

  Skish rrezikshmeri ky tipi... Thjesh gabim ne vendin e gabuar... Po sishte frikacak.... Dhe se ka qelluar policin se do ekishin vrare dhe jo plagosur...

  Përgjigju
 • Emi: 18/01/2020 13:04

  100 polic me kanp nje njeri. dhe policete pa helmete sigurijete po sikur mete kap plumi ne koke?

  Përgjigju
  • abc: 18/01/2020 17:11

   jane pamjet pas aksionit Emi.

 • Hoshtima: 18/01/2020 13:02

  Ai u plagos vet nga pagujdesia.. policat e reneas u mbeshyen nga frika dhe iku renea me vrap u tremben shum nga bombat qe kishte me vete xhevairi.. keta te reneas kot i marrin rrogat jan frikacak te medhenj edhe ketu ne fshat mbrapa ferrave po rrinin dhe ishin ber dyll te verdh mbaruan fare u shpetoi ne pantallona..

  Përgjigju
  • Oshtima: 18/01/2020 18:10

   Te verteten po them isha vet aty dhe i pash xhandaret kur iknin rruges si te dhjer ore vdiqen frike ..degjova kur folen policat bobo cna gjeti ne te shkreteve kurse tjetri thoshte mua me moren me forc se nuk vij te le kalamajt rruges eh mbushen breket te shkretet..

  • Cobani: 18/01/2020 16:18

   Hahaha fshatar legen ku i pe ti qe ishin zverdhur apo nga brenda maskave hahaha RENEA te zberthen brinjet dhe familjen po erdhi per te te kapur ose per te te vrare. Nuk kane patur urdher si duket se e qendisnin Xhevahirin lule lule. Rrini mbrapa ferrave thote fshatari hahaha po ku te rrinin perball plumbave. Ju erdhen ne fshat, jua morren Xhevon si lepur te lidhur dhe tani dole ti nga vrima hahahaha fshatar trima dilni nga vrima. Nuk thua faleminderit qe nuk e vrane m*tin por ben trimin nga vrima e miut. Perse nuk e ndihmove ti ose fshataret e tjere Xhevo mavrine meqe kishin frike keta te RENEA-s hahahahaha

 • Mono: 18/01/2020 12:27

  Po more "hanadoll" pse nuk e VRAVËN ? Se e qëlluan por nuk ja mbajtën mirë si duket dhe e kapi nga këmba jo nga koka.

  Përgjigju
 • Trimi: 18/01/2020 12:00

  Te ngrinte arme kunder policise Britanike tani do e kishte nekrollogjine ne mure. Po fati yne qe duhet ta mbajm me buke kete trimin tani dhe ta lirojn mbas nja 5 viteve se hallexhi i varfri.

  Përgjigju
  • Ton Ton: 18/01/2020 14:14

   Ti shifke filma me James Bond plako. 007. Policat Beitanik jan bo dele. Vetem shkop gome a gaz lotsjelles majn ti fol per nekrologji. SPECIAL ARMED UNITS dalin vetem kur ka akte terroriste dhe rral qellojn. Ca e ma ket ven esht inteligjenca dhe muti i "GOOD CITIZEN". Spiunlliku modh gjithanej. Sa per policin te rrujnkarin

 • Anadoll hesapi: 18/01/2020 11:25

  Po pse se vraven dhe kete keta trimat e renas si puna e Kacifes meqe u rrezikua jeta..?!

  Përgjigju
  • Aqif Kopertoni: 18/01/2020 12:31

   Si donte rika o pedhimu.Pse se provon dhe njer ti si puna e Kacifjas mbase te ecen?

 • Vlora: 18/01/2020 10:47

  Pse nuk e vrat. Do kishte një Mut më pak.

  Përgjigju
 • Vlora: 18/01/2020 09:35

  Fshatar trima dilni nga vrima...

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Koalicion PS-LSI? Alibeaj: Nuk e besoj, na ndoqën kur dogjëm mandatet