I shpallur në kërkim ndërkombëtar se trafikoi një vajzë për prostitucion, ekstradohet shqiptari nga Italia, i dënuar me 18 vite burg

I shpallur në kërkim ndërkombëtar se trafikoi një vajzë për prostitucion, ekstradohet shqiptari nga Italia, i dënuar me 18 vite burg

TIRANË- Një 51-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar është ekstraduar ditën e sotme nga Italia drejt vendin tonë. Policia bën me dije se është ekstraduar 51-vjeçari Ilir Bashaliu.

Më datë 26.10.2005, Bashaliu ishte dënuar nga Gjykata e Apelit Vlorë me 18 vite burg për veprën penale “Trafikimi i femrave për prostitucion, kryer në bashkëpunim”. Bashaliu së bashku me 5 shtetas të tjerë në qershor të 2001 kanë dërguar një shqiptare në Itali dhe e kanë shfrytëzuar atë për prostitucion.

Bashaliu ka rënë në prangat e autoriteteve italiane më 22.07.2014 dhe deri më dhjetor 2021 ka qëndruar në burg për llogari të drejtësisë italiane, për një vepër tjetër penale të kryer në Itali.

51-vjeçari u është dorëzuar autoriteteve shqiptare për të vuajtur dënimin.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Berisha uron ekstremisten e djathtë Giorgia Meloni, Basha dhe Partitë e Popullore Europiane urojnë vetëm Forza Italia

Berisha uron ekstremisten e djathtë Giorgia Meloni, Basha dhe Partitë e Popullore Europiane urojnë vetëm Forza Italia