I zuri koronavirusi jashtë! Në fundjavë nis riatdhesimi i shqiptarëve nga Anglia në atdhe

Të dielën do të nisë operacioni nga Anglia për riatdhesimin e shqiptarëve që janë bllokuar nga koronavirusi. Kryeministri Edi Rama tha sonte se deri tani janë 114 shqiptarë në Angli që kanë bërë kërkesë që të rikthehen në atdhe, por numri mund të rritet.

Të dielën do të realizohet fluturimi i parë me çarter nga Londra, njofton ambasada shqiptare në Angli. Në ditë do të ketë dy fluturime, ndërsa i gjithë operacioni për kthimin e shqiptarëve po koordinohet me ministritë e linjës dhe Presidentin Ilir Meta. Pas kthimit dhe kontrolleve të rrepta, të gjithë shqiptarët duhet të qëndrojnë14 ditë të vetëkarantinuar.

Shqiptarja.com mëson  nga burime nga ministria e Jashtme se ka pasur një dyndje telefonatash nëpër ambasada dhe në ministri dhe numri i atyre që duan të rikthehen në shtëpi është në rritje nga ora në orë.


Lajmi kryesor:

I zuri koronavirusi jashtë vendit! Në fundjavë nis riatdhesimi i shqiptarëve nga Anglia, Rama: Plan me Metën për t'i rikthyer në shtëpi nga të gjitha shtetet


  • Sondazhi i ditës:

    Mbrojtja e territorit, ju duket i drejtë dënimi deri ne 15 vite burg për ata që ndërtojnë pa leje?×

Lajmi i fundit

John

Grida Duma i del në mbrojtje Bashës, sulmon Arben Imamin: Nuk e njihja, por e mbrojta në 2013 kur Rama donte ta fuste në burg