Ibrahim Lici u kap në Turqi, Prokuroria e Shkodrës dërgon dosjen në Ministrinë e Drejtësisë për ekstradimin

Prokuroria e Shkodrës i ka përcjellë materialet Ministrisë së Drejtësisë bashkë me kërkesën për ekstradimin e Ibrahim Licit. Ky i fundit u arrestua sipas policisë shqiptare javën e kaluar në Turqi lidhur me vrasjen e Endri Mustafës, ndërsa familjarët pretenduan se i shumëkërkuari u vetëdorëzua.

Pas kësaj pritet që ministria e Drejtësisë t'i drejtohet shtetit turk me kërkesën zyrtare të ekstradimit. Gjykata Shkodrës, në vitin 2021, i ka caktuar Licit masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja me paramendim” dhe “Mbajtje pa leje dhe prodhim i armeve shpërthyese dhe municionit”, pasi më datë 15.05.2021, dyshohet ka vrarë me armë zjarri pistoletë, Endri Mustafën.

Ashtu siç ishte përfolur për vendodhjen e tij pas shpalljes në kërkim ndërkombëtar, Ibrahim Lici u arrestua në Turqi.

Agjentët e antikrimit në Shkodër, kishin siguruar informacion se i shumëkërkuari Lici fshihej në Turqi. Pas kësaj, Interpol Tirana ka bashkëpunuar ngushtë me autoritetet policore të Turqisë, për kapjen e tij. Lici u vu në pranga kur Policia turke finalizoi operacionin policor të koduar “Jehona”.

Por menjëherë pas publikimit të lajmit, Hamza Lici, vëllai i Ibrahim Licit deklaroi nga Turqia se ky i fundit nuk është arrestuar nga policia, por është vetëdorëzuar me qëllim për të kërkuar azil në shtetin turk për shkak se nuk ndihet i sigurtë në Shqipëri. Ai thotë se e nuk është e vërtetë se Ibrahim Lici është arrestuar dhe shton se i vëllai i tij është i pafajshëm dhe nuk ka kryer asnjë vrasje.

Për vrasjen e Endri Mustafës, është dënuar me 10 vite burg 16-vjeçari Ergys Malja, i dënuar për akuzën e ‘Vrasjes me paramendim kryer ne bashkëpunim’. Për Maljan prokuroria kërkoi 12 vite burgim për shkak të moshës së tij të mitur.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • kiraskiras: 19/02/2024 13:50

  Me këtë duhet të merret SPAK sepse është dënuar një herë për organizatë kriminale që t'i lajë duart një herë e mirë se e ka qelb një qytet të tërë! ./.

  Përgjigju
  • I drejti: 19/02/2024 15:17

   Me ken ti e shokt e tuje sa gjysa e kams e ktij djal kishte ken shume ma mir Shkodra

 • 313: 19/02/2024 13:32

  ne pi.. te asaj kaçurrelses vafsh mor ibrahim se e vrave endrin mas shpinet djale i pa bese familje spijujsh po me vjen keq tesh per muhamedin e ke lan jetim se edhe i marr asht per topesh kan me ta marr zvarr ne shkoder tesh

  Përgjigju
  • Car thu o trim: 20/02/2024 16:38

   Mor fmiaq gagaq , qa rrin e shkrun, i vllai i ka vdek asmerit, mos permen njerz qe stkan faj po veji gishtin krytit e mos ha m.. shu

  • O asmer trimi: 19/02/2024 14:04

   Nuk te shkon me fol kshu mar vlla me vra njerz prej frike e me ja faturu hasmit se ske qa me i ba nuk ban kshu mar asmer trimi po hajt se edhe fatbardhin e andisin e tan fisi ka me tu shu pa merak edhe at vlla sakat q ke ne shpi ske me e gzu

 • Shkodra: 19/02/2024 10:54

  Prokuroria shkodres nuk ja ma permend dot emrin Jo te kerkoje denim per Ibrahimin ..

  Përgjigju
  • Or tej: 19/02/2024 11:54

   Socialistat ne Shkoder e kane marre seriozisht sic duket or teeeejjjjj

 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Komisioni ‘TIMS’, Salianji: PS do të bllokojë hetimet! Qefalia: Nuk dërgojmë shkresat e ekspertëve

Komisioni ‘TIMS’, Salianji: PS do të bllokojë hetimet! Qefalia: Nuk dërgojmë shkresat e ekspertëve