E denoncoi si vjedhje të thjeshtë, Meta konfirmon dyshimet se zhdukja e serverit lidhet me hetimet e SPAK! Akuza Dumanit: Me Ramën duan të kapin vulën e PL

TIRANE- E denoncoi si një vjedhje hard disku në partinë e tij të lënë pa roje prej vitesh, por para prokurorisë së Tiranës Ilir Meta nuk la dot pa përmendur SPAK.

“I gjithë procesi mafioz për të kapur edhe vulën e Partisë së Lirisë duhet që është si rezultatet së trios Rama-Agaçi-Dumani. Kaq” deklaroi sot Meta.

Kur e bëri publik kallëzimin, 29 mars 2024, Ilir Meta foli për një hard disk DVR të zhdukur në Partinë e Lirisë dhe ndërhyrje në komunikime të brendshme, dhe  denoncimin e bëri si vjedhje. Report Tv raportoi dyshimet se gjithçka mund të lidhje me hetimet e SPAK, dhe veprime për të marrë informacion në zyrën e Metës.

Në padi Ilir Meta thotë se qëllimi i marrjes së pajisjes DVR “ka qenë vjedhja e rrjetit të komunikimeve elektronike me të” dhe i kërkon prokurorëve të zbulojnë autorët e kësaj 'ngjarje kriminale' sipas tij dhe se cilët janë personat e interesuar për të dhënat elektronike të partisë.

Megjithatë sot me përmendjen e kreut të SPAK, Altin Dumani, Meta konfirmoi raportimin e Report Tv se ‘vjedhja’ e denoncuar nuk i ngjason aspak një të tille, por ngre dyshime se ndryshimin e hard diskut dhe ndërhyrjen në linjën e komunikimit mund ta ketë bërë SPAK, në kuadër të një hetimi ndaj kreut të Partisë së Lirisë. Në mesin e këtij misteri, Ilir Meta ka zgjedhur të luajë kartën e vjedhjes dhe angazhimin e prokurorisë në kërkim të një hajduti, për t’i treguar SPAK-ut se në fakt i ka zbuluar.

Një muaj e gjysmë pas kallëzimit Ilir Meta u pyet sot për rreth 40 minuta në prokurori, ndërsa deklaroi se nuk pret që të zbardhet. Duke mos dhënë asnjë detaj tjetër Meta, me një trëndafil në dorë, u ankua për mure të palyera dhe ashensor që nuk punon në Prokurorinë e Tiranës.

“Është e rëndësishme, është bërë kallëzimi, jam i bindur se nuk mund të ndodhë në një vend ku gjithçka është kapur nga Edi Rama. Jam shokuar nga gjendja e Prokurorinë e Tiranës, një gjendje e tmerrshme. Mal me dosje, nuk kanë ku t’i arkivojnë. Një ashensor që nuk punon, zbrita nga shkallë. Një situatë shumë e rëndë. Komisioni i ligjeve të vijë këtu të shikojë gjendjen” tha Meta.

Përmes kallëzimit, kreu i Partisë së Lirisë, denoncoi një vjedhje që sipas tij ka ndodhur brenda selisë, të DVR-së (hard diskut) me pamje të kamerave të sigurisë, episod që siç shkruhet në kallëzim pretendohet të ketë ndodhur më 6 mars pak para mesnate, në orën 23:40. E çuditshmja në kallëzimin që shfaqet si vjedhje e një pajisje elektronike, është fakti se personat e paautorizuar, që sipas Metës, kanë arritur të futen gjatë natës në selinë e partisë, kanë vendosur një tjetër DVR të re.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:16
‘I vodhën’ PL? Meta del me trëndafil: Prokuroria në gjendje skandaloze! Gjeta mal me dosje

 

Kreu i PL-së Ilir Meta doli me trëndafil në dorë nga Prokuroria e Tiranës ku ishte për kallëzimin e tij për vjedhjen e serverave në selinë e Partisë së Lirisë. Në dalje ai tha se gjendja e prokurorisë është skandaloze në infrastrukturë e male me dosje.

'Jam shokuar nga gjendja në Prokurorinë  e Tiranës. Nuk kanë ku ti arkivojnë dosjet. Zbrita nga shkallët. Nuk punon ashensori. Duhet që deputetët të vijnë këtu. Është Ramaforma, kujdeset për kushtet për 3-4 prokurorët te SPAK që i ka kapur në xhep Ëngjëll Agaçi. Mal me dosje. Do bëjmë thirrje e kanë lënë në gjendje të mjeruar.  I gjithë procesi mafioz për të kapur edhe vulën e PL-së është rezultat i treshes Rama-Agaçi-Dumani', tha Meta pas daljes nga Prokuroria.

Sakaq, Meta pas dëshmisë akuzoi Ramën se po tenton t’i rrëmbejë vulën e PL-së, teksa në Prokurori u thirr për të dhënë sqarime në lidhje me kallëzimin e bërë për ndërhyrje në sistemin e serverëve të Partisë së Lirisë më datën 6 mars. 

G.K/S.Ç/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Vlora: 14/05/2024 11:57

    Del Merkel ne Gjermani vetëm kurse ky trahanathari dashka bodyguard. Mos u mërzit se ne burg so i shijojnë te tjerët leket e tua

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Ministri Igli Hasani: Shqipëria bashkë-sponsorizoi dhe mbështeti rezolutën për Srebenicën

Ministri Igli Hasani: Shqipëria bashkë-sponsorizoi dhe mbështeti rezolutën për Srebenicën