‘Iliria’, mozaiku i veçantë në fasadën e Bashkisë së Pogradecit! Vepër e artistit Anastas Kostandini

Një mozaik i veçantë është vendosur në fasadën perëndimore të Bashkisë së Pogradecit. Një vepër kjo e realizuar për disa muaj me rradhë nga piktori i njohur pogradecar, Anastas Kostandini.

“Mozaiku quhet ‘Iliria’ dhe i dedikohet lashtësisë së kombit tonë dhe veçanërisht treva e Pogradecit njihet për zbulimet arkeokogjike”, tha piktori.

Edhe pse jo një artist i shanrit të mozaikëve, Taso-ja ia doli që të sjell “paftën ilire” të gjetur në varrezat monumentale të Selcës. Pafta, e cila daton në shek. III para Krishtit është një skenë luftimi ku luftëtarët ilirë mposhtin armikun, e ndërthurur kjo me elementet mitologjike, siç janë dragoi, grifoni, peshku dhe zogjtë.

“Kjo më bëri prej kohësh të mendoj se si ta sjell në një epokë që është kjo e sotmja e turizmit, që duan të dijnë për historinë tonë, lashtësinë tonë e identitetin tonë. Mendova të ndërtoj një vepër të tillë, e cila është një lexim i saktë i zbulimit të arkeologjisë”, shton ai.

Mozaiku “Iliria”, është i punuar me 4 ngjyra të ndryshme dhe gurë natyral.

“Mozaiku është i bërë në gurë natyral, teknikë klasike. Sigurishtë kam shtuar dy emblema kryesore heroike”, tha piktori.

Në përurimin e kësaj vepre kulturore në qytetin bregliqenor u bënë bashkë personalitete nga fusha të ndryshme, dhe qytetarë.

R.D/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Shpërndanin drogë në Athinë, në pranga 3 shqiptarë! Komunikonin me kode për të mos u zbuluar (EMRAT)

Shpërndanin drogë në Athinë, në pranga 3 shqiptarë! Komunikonin me kode për të mos u zbuluar (EMRAT)