Maliqi: Më ndaloi Garda se kishte informacion se do sulmoja Ramën! Do më shikoni në koalicionin PD-LSI ose heq dorë nga politika

Deputeti i Kuvendit të Shqipërisë, Lefter Maliqi ka treguar në Report TV një përplasje të para dy muajve mes tij dhe Gardës së Republikës. Sipas Maliqit, Garda kishte marrë një informacion të gabuar se do të krijonte një incident me kryeministrin Rama.

Deputeti Maliqi nuk dha shumë detaje për këtë ngjarje, por u shpreh se nuk ka pasur asnjëherë qëllim të krijojë situata të tilla.

"Kam pasur një provokim nga Garda e Republikës para dy muaj, kishin marrë të dhëna që unë mund të krijoja një incident me kryeministrin, por ishte një shoë i tyre, gjë që nuk ishte farë në objektivat e mia. Më thirrën drejtuesit e Gardës, pata edhe bisedë telefonike me komandantin e Gardës, pasi kishin marrë informacione që unë mund të bëja incident me kryeministrin e Shqipërisë. Nuk ka nevoja për incident, incidentin me kryeministrin unë do ta bëj me vota dhe do ta lë PS në minorancë për herë të parë në qarkun e Beratit", u shpreh Lefter Maliqi.  

Sa i takon të ardhmes së tij politike, Lefter Maliqi i shtriu dorën koalicionit PD-LSI. Ndonëse me rezerva për të dyja forcat politike, deputeti u shpreh se ose do t'i bashkohet koalicionit opozitar, ose më ai nuk do të merret me politikë.

"U bë një vit e ca që unë kam pasur kontakte me drejtues të forcave politike. Unë kam qenë tek LSI dhe PD në struktura. Kam thënë dhe e them sot janë tre forca politika PS, PD dhe LSI.  Lefter Maliqin ose do ta shikosh te koalicioni PD-LSI ose nuk do ta shikosh farë të merret me fushatë elektorale, do shikoj dhe unë të ardhmen time duke qenë i zhgënjyer nga politika për shkak të sistemit. Mua më interesin që PD-LSI pavarësisht se kam pakënaqësitë e mia, që të kenë jnë marrëveshje stabël, sepse opozita e bashkuar i çon drejt fitores. Nëse ka përcarje mes pd dhe lsi është e vështirë fitorja nga koalicioni opozitar", tha deputeti. 

Maliqi foli me vlerësime maksimale për Sali Berishën, duke theksuar edhe rolin e tij të rëndësishëm në opozitën e bashkuar. Ndërsa u shpreh se nuk beson në një prishje të koalicionit mes PD dhe LSI.

"Unë kam pasur vlerësime maksimale për Sali Berishën, por pavarësisht se ka ikur nga drejtimi i PD luan një rol të rëndësishëm në opozitën e bashkuar. Nuk besoj në një prishje të koalicionit mes PD dhe LSI sepse ka një krizë mosbesimi midis LSI dhe PS që është shumë e madhe. Në 2017 për shkak se LSI ishte jashtë PD bëri të mundur fitoren e PS.  Rama ishte sulmuesi kryesor i LSI në fushatë", deklaroi Lefter Maliqi. 

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?

Komento

Komente

 • Iris: 04/06/2020 03:53

  L.Maliqi paska rene viktime e SWATING e nuk e ka kuptuar!

  Përgjigju
 • SHQIPNI: 04/06/2020 00:32

  Ky deshiron te duket si Putini. Sporti,Boksi eshte shkencë nuk eshte vetem grushta.

  Përgjigju
 • Lapardhaja: 03/06/2020 22:20

  Nje palaço me pak ne skenen politike shqiptare. Do zoti dhe e thyen qafen nje minut e me pare ti dhe hale te tjera si puna jote.

  Përgjigju
 • LEFTER BAJG MAFMUTI: 03/06/2020 21:07

  O mafmut lefter bajga a e kupton ti që je bër si kllaun cirku o lefter mavria. E më e madhja është se e mban veten për intelektual o pall. Po ti je me IQ 0 o pall. O mjer Shqipria çfar i kan bo.

  Përgjigju
 • sifi: 03/06/2020 20:24

  O kasolle ku na mbldhe

  Përgjigju
 • Ver Llapa: 03/06/2020 19:08

  Ver Llapa i Beratit. Prandaj jane te destinuar te qendrojne ne minoranc, votohet ky apo lista qe kane sot ne Parlament?! Haaaa

  Përgjigju
  • Ver Llap i vertete: 03/06/2020 23:06

   Me mer te keqen kaqol Maliwi une kam Monen

 • LORA: 03/06/2020 19:04

  Hudhu lef-o,,,,mos kij frike, te ben Berati ty,qe te te mbeten breckat pa llastik. C'ke qe nuk po te pritet?! Ke kohe te besh "heroizma" babalesh,,, qe te garantosh hyrjen ne listat e rrugoreve. Deri atehere ben edhe kazani pak "biznes" me parate e tua te vjedhura. Tung,lef-o.

  Përgjigju
 • Emigrant: 03/06/2020 19:00

  Ik o lopcar se na keni merzitur by.... .jur nuk ja u varin njerezi mundohi te beni skena karagjozesh

  Përgjigju
 • Haha: 03/06/2020 18:57

  Po u largove ti nga politika na mori lumi... une do dhjes rehat dhe lumi Lana do fryhet deri ne zyrat tuaja tju parfumose

  Përgjigju
 • Po kush: 03/06/2020 18:55

  E rruan trapin per ty o shkerdhate?

  Përgjigju
 • Demokrati: 03/06/2020 18:51

  E me keta lolo nuk behet shteti shtet .Ky eshte nje idiot qe se ka sjokun dhe ne i veme ne krye te na qeverisin e dretojne .Dergojeni per lope ne ndonje ferme coban.

  Përgjigju
 • Hajde hajde: 03/06/2020 18:33

  Dru ne pre bastardi Maliqi

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Identifikohen 7 nga 10 viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci, mes tyre humbën jetën nënë e bijë