Inflacioni i qëndrueshëm, por më i ulët se në vendet e BE! Shtrenjtohet argëtimi e shërbimi arsimor

Inflacioni i qëndrueshëm, por më i ulët se në vendet e BE! Shtrenjtohet argëtimi e shërbimi arsimor

Inflacioni në muajin prill, i matur me metodën e Eurostat, ishte më i ulët se në vendet e Bashkimit Evropian. Sipas raportit të INSTAT, inflacioni në Prill ishte 2.4%, ndërkohë që mesatarja e BE-së është 2.6%. 

Në muajin e kaluar sipas raportit rritja më e madhe e çmimeve është regjistruar tek argëtimi e kultura me 4.5%, ndjekur nga shërbimi arsimor me 3.9%, më pas renditen “Hotele, kafene dhe restorante” me 3,3 %, “Veshje dhe këpucë”, “Mobilim, pajisje shtëpie dhe mirëmbajtje” dhe “Mallra dhe shërbime të ndryshme” me 2,9 % secila, “Pije alkoolike dhe duhan” me 2,8 %, “Shëndeti” me 2,5 % , “Ushqime dhe pije joalkoolike” me 1,6 %, “Qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji” me 1,0 %, “Transporti” me 0,6 % dhe “Komunikimi” me 0,1 %.

Me këto të dhëna EUROSTAT e klasifikon Shqipërinë në vendin e 23 mes 31 shteteve me çmimet më të larta, duke lënë pas Zvicrën, Italinë apo Danimarkën. Ndërsa shtetet me normën e inflacionit më të lartë se mesatarja e BE, janë 14 shtete mes tyre inflacioni më i lartë me mbi 6% është në Rumani, dhe ndiqet nga Belgjika, Kroacia, Islanda deri tek Sllovenia.

Këtë rënie të çmimeve më shumë se në BE, Banka e Shqipërisë e argumenton me tkurrjen e inflacionit tek produktet ushqimore.

“Inflacioni në vend vijoi trendin rënës, duke përshpejtuar ritmin në tremujorin e parë të vitit 2024. Inflacioni zbriti në nivelin mesatar prej 2.7% në këtë tremujor, nga niveli 3.9% i regjistruar në tremujorin paraardhës. Rënia e tij u shkaktua më së shumti nga ulja e inflacionit të çmimeve të produkteve ushqimore. Kjo pasqyroi një ecuri të ngjashme në tregjet ndërkombëtare, por efekti i saj në Shqipëri ishte më i madh, si pasojë e peshës së lartë të ushqimeve në shportën tonë të konsumit. Efekti rënës i kësaj goditjeje të ofertës në inflacion pritet të jetë i pranishëm edhe gjatë periudhës në vijim, por të mbetet gjithsesi kalimtar. Nga ana tjetër, rënia e inflacionit në kategoritë e tjera të shportës ka qenë më e ngadaltë”, thotë Banka e Shqipërisë.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

“Sa kanë flokë ata, aq shkolla e kopshte kemi bërë”, Veliaj sulmon opozitën: Alternativa e tyre në 2024-ën djegia e gomave e molotovët

“Sa kanë flokë ata, aq shkolla e kopshte kemi bërë”, Veliaj sulmon opozitën: Alternativa e tyre në 2024-ën djegia e gomave e molotovët