INSTAT për eksportet: Pandemia e tkurri tregtinë me 9%, rënia më e madhe tek tekstilet dhe energjia

Viti 2020 është mbyllur me rënie të ndjeshme të tregtisë krahasuar me 2019. Gjatë vitit që lamë pas kemi eksportuar 272 mld lekë duke pësuar një rënie prej 9% në raport me 2019, kur u eksportuan 299 miliardë lekë.

Edhe importet janë tkurrur por në nivel më të ulët, pasi në fund të dhjetorit raportohet për një nivel të importit në vlerën e 605 miliardë lekëve, me një rënie prej 6.8% pasi në 2019 kishim importuar 649 miliardë lekë.

Në këto kushte kur tregtia ka pësuar rënie edhe deficiti tregtar ishte më i ulët. Nga 350 miliardë që ishte në 2019 në fund të vitit të kaluar ishte në nivelin e 333 miliardë lekë.

Ndikimin kryesor në rënien e eksporteve e ka dhënë grupi i tekstileve dhe këpucëve (fasoneria) që janë tkurrur me 5.3% si pasojë e mungesës së aktivitetit të modës në vendet me të cilat Shqipëria ka marrëdhënien më të madhe tregtare. Po ashtu rënie është regjistruar edhe në import me 1.8%.

Në vitin 2019 energjia elektrike është konsideruar si shkak për rënien ekonomike, kurse në 2020-ën Shqipëria ka ulur më 3,5% importin e saj, duke mos krijuar faturë financiare për buxhetin e shtetit. Kjo rënie e kërkesës për të importuar energji lidhet edhe me faktin që bizneset u futën në karantinë dhe ulën konsumin.

Ndërsa në vitin e pandemisë vendi ka eksportuar më shumë materiale ndërtimi e metale, makineri e pjesë këmbimi si dhe ushqim e pije, duhan.  Gjatë vitit 2020 vendet me të cilët Shqipëria ka pasur rritje më të madhe të eksporteve, janë: Gjermania, Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Ndërsa vendet me të cilat ka pasur rënie janë Italia, Kosova dhe Spanja.

 

 

K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama publikon pamje nga kantieri i ndërtimit të banesave në Fushë-Krujë: Pas disa muajsh do jetë një ndër lagjet më të bukura në Shqipëri