INSTAT publikon shifrat e punësimit për tre mujorin e fundit të 2022! Shënohet rritje krahasuar me një vit më parë! Sektori i shërbimit me kontributin më të lartë

INSTAT publikon shifrat e punësimit për tre mujorin e fundit të 2022! Shënohet rritje krahasuar me një vit më parë! Sektori i shërbimit me kontributin më të lartë

Foto ilustruese

Në tremujorin e katërt të vitit 2022 u regjistruan 4.2% më shumë  të punësuar krahasuar me tremujorin e fundit të vitit 2021, ndërsa shënoi rënie me 0.4% në krahasim me tremujorin e tretë të vitit 2022. Ndërkohë, rënie ka pësuar dhe shkalla e papunësië, që kapi vlerën 10.8%, duke shënuar një rënie 1,4 %, krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2021, dhe është rritur me 2,5 %, krahasuar me tremujorin e mëparshëm. 

Në tremujorin e katërt 2022, shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës, për popullsinë 15-64 vjeç, është 74,8 %. Krahasuar me tremujorin e katërt të vitit 2021, shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës është 4,4 pikë përqindje më e lartë, ndërkohë që krahasuar me tremujorin e mëparshëm është rritur me 1,4 pikë përqindje. Për gratë, shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës është 69,1 %, ndërsa për burrat ky tregues është 80,7 %.

Për burrat, shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës është 11,6 pikë përqindje më e lartë sesa për gratë. Krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2021, shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës për gratë është rritur me 5,9 pikë përqindje, ndërsa për burrat është rritur 3,0 pikë përqindje. Gjatë tremujorit të katërt të vitit 2022, shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës për të rinjtë e moshës 15-29 vjeç është 56,8 %. Ky tregues është rritur me 2,9 pikë përqindje, krahasuar me tremujorin e katërt të vitit 2021, dhe me 1,9 pikë përqindje në krahasim me tremujorin e tretë 2022. Për popullsinë 30-64 vjeç, në tremujorin e katërt 2022, shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës është 83,4 %.

Ritmi vjetor i ndryshimit të punësimit për popullsinë 15 vjeç e lart, nga tremujori i katërt i vitit 2021 në tremujorin e katërt 2022, është +4,2 %. Në terma vjetorë, punësimi rritet me 0,5 % në sektorin e industrisë, me 6,3 % në sektorin e shërbimeve, dhe me 3,8 % në sektorin e bujqësisë. Krahasuar me tremujorin e mëparshëm, në tremujorin e katërt 2022, punësimi për popullsinë 15 vjeç e lart u ul me 0,4 %. Punësimi u ul me 2,5 % në sektorin e bujqësisë, dhe me 0,3 % në sektorin e industrisë, ndërsa u rrit me 1,4 % në sektorin e shërbimeve.

Shkalla e punësimit për burrat e grup-moshës 15-64 vjeç është 71,8 %, ndërsa për gratë është 61,4 %. Krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2021, shkalla e punësimit është rritur për burrat me 3,0 pikë përqindje, ndërsa për gratë është rritur me 6,0 pikë përqindje. Në tremujorin e katërt të vitit 2022 shkalla e punësimit të të rinjve është 44,6 %. Ky tregues është rritur me 1,8 pikë përqindje krahasuar me tremujorin e katërt të vitit 2021, dhe me 0,9 pikë përqindje në krahasim me tremujorin e tretë 2022. Për popullsinë 30-64 vjeç, në tremujorin e katërt 2022, shkalla e punësimit është 77,0 %

Papunësia

Në tremujorin e tretë 2022, shkalla zyrtare e papunësisë në Shqipëri është 10,8 %. Shkalla zyrtare e papunësisë u ul me 0,6 pikë përqindje, në krahasim me tremujorin e tretë të vitit 2021, dhe u rrit me 0,2 pikë përqindje, krahasuar me tremujorin e tretë të vitit 2022. Shkalla zyrtare e papunësisë për burrat është 10,7 % dhe për gratë 11,0 %. Krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2021, shkalla e papunësisë është ulur me 0,3 pikë përqindje për burrat dhe është ulur me 0,8 pikë përqindje për gratë.

Shkalla zyrtare e papunësisë për të rinjtë 15-29 vjeç është 21,5 %. Krahasuar me tremujorin e katërt të vitit 2021, shkalla e papunësisë për të rinjtë, në tremujorin e katërt 2022, është rritur me 0,9 pikë përqindje. Krahasuar me tremujorin e tretë 2022, ky tregues është rritur me 1,0 pikë përqindje.

Popullsia ekonomikisht jo-aktive Gjatë tremujorit të katërt të vitit 2022, 17,4 % e popullsisë ekonomikisht jo-aktive dhe në moshë pune (15- 64 vjeç) ishin duke përmbushur detyrat shtëpiake, 8,5 % e saj ishte në pension ose pension të parakohshëm, ndërsa 12,2 % në paaftësi të përhershme. Gjatë tremujorit të katërt 2022, 9,3 % e popullsisë ekonomikisht jo-aktive (në grup-moshën 15-64 vjeç) deklaruan se nuk po kërkonin punë pasi besonin se nuk ka punë të disponueshme, pra klasifikohen si të papunë të dekurajuar. 

Të rinjtë e moshës 15-29 vjeç që deklaruan se janë nxënës/studentë ose në trajnim përbëjnë 67,5 % të të rinjve ekonomikisht jo-aktivë. Ndër të rinjtë e moshës 15-29 vjeç ekonomikisht jo-aktivë, 8,0 % klasifikohen si të papunë të dekurajuar. Në popullsinë e moshës 30-64 vjeç, ky grup përbën 16,6 % të popullsisë ekonomikisht jo-aktive të kësaj grup-moshe.
 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli