Inter pagoi milionat për ta marrë nga Empoli, zbulohet paga e Kristajn Asllanit te zikaltërit

Inter pagoi milionat për ta marrë nga Empoli, zbulohet paga e Kristajn Asllanit te zikaltërit

Futbollisti shqiptar Kristjan Asllani

Kristjan Asllani është një hap larg zyrtarizimit si futbollist i Interit, duke u bërë lojtari i parë shqiptar që arrin të luajë në një skuadër të nivelit të lartë, ndërsa së fundmi janë zbuluar edhe detaje të tjera në lidhje me rrogën e 20-vjeçarit.

Sipas ‘Gazetta dello Sport’mesfushori nga Elbasani do fitojë në sezon 800 mijë euro në kontratën 5-vjeçare. Gjithsesi me kalimin e kohës është parashikuar që të ketë një rritje me 100 dhe 200 mijë euro, ç’ka do e çonte Asllanin me një pagë prej 1 milionë eurosh.

Sido që të jetë, për 20- vjeçarin është një hap jo i vogël, duke menduar se tek Empoli ai ishte ende nën regjimin e kontratës së detyruar për lojtarët e rinj, e cila përfshin një rrogë bazë dhe fikse prej 120 mijë eurosh vjetore (tek Interi i është 7- fishuar).

Vizitat mjekësore për Asllanin janë paracaktuar këtë javë, pas së cilave lojtari do të firmosë kontratën e tij, në pritje për t’iu bashkuar urdhrave të trajneri Simone Inzagi më datë 6 korrik, në “Appiano Gentile”. Për këtë Inter pagoi 4 milionë euro huazim, 10 milionë për blerjen përfundimtare dhe 2 milionë bonuse.

 

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik