Irani tregon interes për bisedimet e drejtpërdrejta me SHBA-në për marrëveshjen bërthamore

Irani tregon interes për bisedimet e drejtpërdrejta me SHBA-në për marrëveshjen bërthamore

Irani të hënën shfaqi gatishmëri për hapjen e një kanali të drejtpërdrejtë diplomatik me Shtetet e Bashkuara dhe diskutimin e marrëveshjes bërthamore, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve IRNA.

Ndërsa diskutimet mbi marrëveshjen me fuqitë botërore janë duke u zhvilluar, sinjalizimi i pozicionit të tij të ri nga Irani shoqërohet me një parakusht – që rifillimi i dialogut me Uashingtonin duhet të kalojë në një marrëveshje të mirë. Në vitin 2018, udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, i cili ka fjalën e fundit për të gjitha çështjet shtetërore, ndaloi çdo negociatë me SHBA-në, duke thënë se negociatat me Uashingtonin do të dëmtonin Teheranin.

Megjithatë, në fillim të këtij muaji, Khamenei në mënyrë indirekte i dha dritën jeshile ekipit negociator iranian për të biseduar me SHBA-në dhe tha se negociimi dhe bashkëveprimi me armikun nuk do të thotë dorëzim. IRNA citoi ministrin e Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian të thoshte, "nëse arrijmë një fazë në procesin e negociatave ku nevoja për një marrëveshje të mirë me një garanci të lartë është të kemi një dialog me amerikanët në një nivel, ne nuk do ta injorojmë atë".

Irani dhe fuqitë botërore kanë filluar një raund tjetër të bisedimeve bërthamore në Vjenë, Austri, me qëllim shpëtimin e marrëveshjes bërthamore të 2015-ës. Takimet përfshijnë të gjithë nënshkruesit e mbetur të marrëveshjes – Iranin, Britaninë, Francën, Gjermaninë, Rusinë dhe Kinën.

SHBA ka marrë pjesë në mënyrë indirekte në bisedimet në vazhdim, sepse u tërhoq nga marrëveshja në vitin 2018 nën presidentin e atëhershëm Donald Trump. Presidenti Joe Biden ka sinjalizuar se dëshiron t'i bashkohet sërish marrëveshjes.

Trump më vonë rivendosi sanksione dërrmuese ndaj Iranit. Që atëherë Teherani ka filluar pasurimin e uraniumit deri në 60% pastërti - një hap i shkurtër teknik nga 90% e nevojshme për të bërë një bombë atomike. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha javën e kaluar se bisedimet me Iranin mbi programin e tij bërthamor janë në një "moment vendimtar" dhe paralajmëroi se Uashingtoni dhe aleatët e tij mund të ndryshojnë taktikat nëse një marrëveshje nuk arrihet në javët e ardhshme. Blinken tha se sa më gjatë që Irani të mos përmbushë marrëveshjen e Vjenës të vitit 2015 – që synon të frenojë programin bërthamor të Teheranit – aq më afër do të jetë në gjendje të ndërtojë një armë atomike. Irani këmbëngul se programi i tij bërthamor është paqësor. Por largimet e vendit nga detyrimet e tij sipas marrëveshjes së 2015 kanë alarmuar Izraelin dhe fuqitë e tjera botërore.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Lezhë/ Zbulohet baza e grupeve kriminale në Fushë Kuqe! Sekuestrohen targa e makina të vjedhura, eksplozivë, veshje kamuflazhi! Në pranga pronari i banesës

Lezhë/ Zbulohet baza e grupeve kriminale në Fushë Kuqe! Sekuestrohen targa e makina të vjedhura, eksplozivë, veshje kamuflazhi! Në pranga pronari i banesës