Shahini: Ata që brengosen për gratë ndoshta i ngacmojnë vetë kur u vallëzojnë në emision (VIDEO)

Ministret Ogerta Manastirliu dhe Besa Shahini në fjalën e tyre para Kongresit u ndalën te dhuna dhe ngacmimet e vajzave dhe grave. "Nëse bashkojmë forcat, dhuna ndaj grave do të jetë një kujtim i turpshëm i një të kaluare që nuk do të vijë kurrë më" tha ministrja Ogerta Manastirliu.

Ministrja Besa Shahini e vendosi theksin te denoncimet në media të vajzave dhe grave për ngacmime seksuale. Shahini akuzoi edhe emisione të caktuara në media se 'në vend që t'i trajtojë me ndjeshmëri, i nxjerrin në emisione dhe spekulojnë vetëm për të tërhequr shikueshmëri'. Ministrja sulmoi edhe drejtuesit e emisioneve që pjesë tyre kanë edhe velinat, kur tha se 'gjoja brengosen për ngacmim, ndërsa objektivikojë dhe ndoshta ngacmojnë edhe vetë trupat e grave të reja që vallëzojnë aty në emision'

"Sistemi arsimor nuk është ende emancipues. Media patriarkale promovon imazhin e burrit të fortë duke ndërtuar mes imazheve një pabarazi. Viktimat e sistemit patriarkal janë si vajzat dhe djemtë. Gruaja dhe vajza kanë filluar të kenë kurajon të denoncojnë ngacmimet. Media në vend që t'i trajtojë në ndjeshmëri, i nxjerr në emisione dhe spekulojnë me javë.

Vetëm për të tërhequr shikueshmëri. Nuk janë të vetëdijshëm për hipokrizinë e tyre, që gjoja brengosen për ngacmim, ndërsa objektivikojë dhe ndoshta ngacmojnë edhe vetë trupat e grave të reja që vallëzojnë aty në emision. Hapësira ku denoncohet abuzimi duhet të jetë e sigurt. Edukimi feminist nuk është kundër burrave por mendësisë patriarkale" tha Shahini.


Lajmi kryesor:

Piedestali i Gruas në Kongresin e PS! Rama batuta: Kush ju cenon jepini dajak! Një bashkëkryetare në çdo organizatë


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja me Bashën, jeni pro apo kundër rikthimit të Sali Berishës në krye të PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Zgjatja e afateve të Vetingut, avokatët: KLGJ dhe KLP të vijojnë procesin! Politika të mos i fusë duart te drejtësia! Vishaj: 5 vite ishin pak, s'mund të lihet në gjysmë