Ish-Fusha e Aviacionit transformohet në park, Veliaj: Po punojmë fort për një mandat të tretë të qeverisë Rama

TIRANE-Fusha e Aviacionit është destinacioni më i ri dhe më i bukur për fëmijët e Njësisë 7 në Tiranë duke u kthyer në një park me 4 ishuj çlodhjeje dhe argëtimi për komunitetin, si dhe lodra për fëmijët.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se çdo muaj, në 5 vite, është ndërtuar një kënd i ri lodrash. “Ky park u çlirua në kohën e Edi Ramës. Askush nuk e mendonte se një fushë e braktisur aviacioni mund të kthehej në një park linear. Shoh se shumë nga pemët që u mbollën në kohë të Edit, sot bëjnë hije për banorët këtu. Në çdo muaj kemi ndërtuar nga një kënd të ri lodrash dhe më vjen mirë që kemi ruajtur këtë ritëm”, tha ai.

Veliaj shtoi se sot qyteti u është rikthyer projekteve të transformimit të Tiranës. “Nëse parku ‘Rinia’ fillimisht u çlirua nga zaptimet dhe u gjelbërua, sot shtuam edhe lodrat për fëmijët, hapësirat për çlodhje etj. Njësoj po veprojmë edhe te ish Fusha e Aviacionit”, deklaroi ai. Kreu i Bashkisë u shpreh se pavarësisht kritikave të një minorance, qyteti është i destinuar të ecë përpara.

Ai dha lajmin e mirë për nisjen këtë javë të pagesave cash për familjet e prekura nga tërmeti. “Këtë javë Këshilli Bashkiak do të vendosë për mijëra pagesa cash për ata që janë prekur nga tërmeti. Ju kujtoj se kur u përmbyt Shkodra, u deshën 10 vite të vinte qeveria e re për të kryer pagesat; s’ka kaluar as 10 muaj nga tërmeti dhe ne po nisim pagesat. Kemi likujduar disa qindra familje për tërmetin e shtatorit dhe kemi ndërtuar rreth 60 shtëpi. Tani fillojmë likujdimet e tërmetit të nëntorit dhe ndërtimin e 800 shtëpive”, u shpreh Veliaj.

Ai sqaroi se askush nuk do të përfitojë në mënyrë të padrejtë nga Fondi i Solidaritetit. “Nëse dikush ka aplikuar për të përfituar nga fondet e tërmetit, por ka dy apo tre shtëpi, nuk ka të drejtë. Ky është një fond solidariteti, një fond social për të ndihmuar nevojtarët, jo dikë që e ka shtëpinë e dytë, të tretë apo të katërt. Kjo është një nga arsyet pse na merr kohë verifikimi i dosjeve. Do fokusohemi tek nevojtarët. Kushdo tjetër, që mundohet të përfitojë nga skema të solidaritetit, harxhon kohën e tij”, theksoi Veliaj.

Ritmin që i kemi dhënë Tiranës këto vite do ta mbajmë pa u ndalur. Në bashkëpunim me qeverinë e Edi Ramës kemi bërë punë të mrekullueshme, që askush nuk i bën dot vetëm. Mezi pres që të punojmë fort për një mandat të tretë të qeverisë së Ramës sepse është garancia për të bërë gjëra të bukura, por edhe për të përballuar ditët e vështira”, u shpreh Veliaj.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të mbahen zgjedhjet parlamentare me lista të hapura?

Komento

Komente

 • Beni: 29/06/2020 05:35

  Prap ky i fiqve ja mori shpirtin qytetarëve të Tiranës

  Përgjigju
 • Zdromsi: 22/06/2020 15:09

  Nga fushe aviacioni u betonizua me pallate ne te gjitha anet dhe tani i fusin dhe nje kend lojrash qe te justifikojne katrahuren qe u be nder vite.

  Përgjigju
 • skerdi: 20/06/2020 00:31

  PO fusha futbolli-basketbolli-volejbolli-tenisi,,,a do besh o erion per ne 20 vjecaret,,,se nuk dime se ku te luajme...

  Përgjigju
 • vali: 18/06/2020 17:47

  KE NJA 5000 SHTEPI E KARAKATINA PER TE SHEMBUR ATY O ERION,,,I KE TE GJITHA PA LEJE....

  Përgjigju
 • Paradoksi: 18/06/2020 17:18

  Lali Demagogu e mbushi me Pallate rreth e rrotull..me nga 9 ,10,11kate..,dhe tani na hedh hi syve me nje kend lojnash

  Përgjigju
  • Balliu: 22/06/2020 15:07

   Ky legen e mushi tiranen me beton ve dy lodra dhe dy peme dhe thote qe kemi bo parqe per kalamojt kur te mysin kullat×

Lajmi i fundit

John

Zbulohet spiuni egjiptian në zyrën e kancelares gjermane! Ja si i 'mbylli gojën' Merkeli Egjiptit