POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Kapet 1 ton drogë nga Shqipëria në Itali, trafikantët shqiptarë të maskuar si turistë mes jahteve luksoze (Video)

Leçe- Një sasi droge me vlerë 10 milionë euro është sekuestruar në brigjet e Salentos. Në pjesën e fshehur të një skafi, është gjetur sasia prej 1 ton e drogës së kapur.

Tre skafistë janë arrestuar. Trafikantët ishin maskuar si turistë. Ata janë pikasur nga helikopteri i Guardia di Finanza ku kanë tentuar të largohen. Brenda pak minutash janë kapur nga guardia di finanza italiane.

Në njoftimin e Guardia di Finanza thuhet se operacioni "Themix 2018" u zhvillua në bashkëpunim me policinë shqiptare, dhe se për ardhjen e skafit drejt Brigjeve të Salentos, ka qenë sinjalizimi i policisë shqiptare që ka bërë të mundur zhvillimin e operacionit.

Burime nga Policia e Vlorës pohojnë për Report Tv se droga është nisur nga Qeparoja rreth 3 ditë më parë.

Mësohet se droga është kapur gjatë ditës dhe jo gjatë natës, siç ndodh zakonisht në operacionet anti-drogë.

Skafistët ishin maskuar si turistë dhe po lëviznin ngadalë drejt portit të Leucas, një port i madh turistik, ku qëndrojnë qindra jahte luksoze dhe skafet te ndryshme.

Helikopteri i Guardia di Finanza i ka pikasur skafistët dhe skafin, sepse qëndronte i zhytur shumë poshtë. Atyre iu është bërë thirrje të ndalojnë, por skafistët kanë tentuar të largohen me shpejtësi për disa minuta, por më pas janë kapur nga motovedeta italiane.

Droga ishte e fshehur brenda 49 pakove. Skafi po drejtohej nga 3 skafistë, dy shqiptarë nga Vlora, raportojnë mediat italiane me moshë 30 dhe 34 vjeç, dhe një italian 65 vjeç.

Dy skafistët shqiptarë janë identifikuar si A.M. dhe E.A të dy nga Vlora, dhe M.G, italiani, i lindur në La Spezia.

Që nga fillimi i këtij viti Guardia di Finanza ka konfiskuar 9 skafe me rreth 13 ton drogë, ndërsa 28 trafikantë janë arrestuar.

Njoftimi i Guardia di Finanza

/al.sp.
Komento

Komente

 • Hoxha.: 08/07/2018 02:18

  KETA Pisa KOMENTATORE Jane AQ te shkurter NGA MENDJA sa KUR LEXON SHKRIMET e tyre te VJEN te MARRESH NJE trip e TUA lidhesh me QAFE ne vend te balukut.

  Përgjigju
  • Fredi: 08/07/2018 12:59

   E kupton " Hoxha " qe kemi te bejme me nje te semure mendor? Skizoid kronik obsesiv. Te gjitha shkrimet qe ben ky njeri jane te printuara dhe do sherbejne si shembuj ne studimin per ndikimin e rrjeteve sociake ne shendetin mendor. Ka shkruar qe ka qene dhe ne Korene e Veriut me pashaporte amerikane duke kaluar nga Kina vetem e vetem qe te konkretizonte fantazine paranojake per ata qe nuk e besonin ne cmendurite qe shkruante. Eshte nje femije i rritur keq, pa baba mes femrave te dhunuara. Midis 25 - 45 vjec, shendetlig, i pa pune dhe i larguar nga shoqeria. Shoqen me te ngushte ka motrat e ndara nga burrat.

  • Fredi moterqiri: 08/07/2018 10:43

   Fredicka kalon ne extasi kur ja lavderojn motrat, brandaj i shkreti provokon me shkrimet e tij sespse i mungon adrenalina e peversllekut.

  • Hoxha dhe Prifti i Leshit: 08/07/2018 09:42

   O Hoxha i Leshit dhe i Preshit avash -avash Malukat Plak ! Mëso njëherë se kush e filloi i pari dhe kush e mbushi Kupën duke bërë Karagjozin dhe të Zgjuarin , pastaj fol dhe Komento !?! Fredi e mbushi Kupën 100 herë duke bërë Shakatorin dhe të Zgjuarin sa herë unë Komentoja !!! Edhe pse e INJOROVA mbi 3-4 herë dhe Nuk i dhashë asnjë përgjigje , Fredi ZGJEBSI , ma mori për "DOBËSI" dhe Vazhdonte përsëri të bënte Komente Karagjozi dhe Arroganti kundër meje !!!? Fredi SHURRAQI që fle me BEBELINA Fëmijësh në moshën 50 Vjeçare filloi vet të Grisej me Faikun !!!? Faiku edhe pse i përbuzte Komentet Foshnjarake tê Fredi DOBIÇIT , në asnjë rast Nuk i ka bërë Fredi KRIMBIT AntiKoment !!? Kuptove O Hoxha i Xhamisë apo Dervishi i Teqesë???!!! Ja Kalofsh mirë O Hoxha dhe VARI BIDONAT Fredi KËRRMËS .

 • Konjuktura: 07/07/2018 20:59

  Vini Mezan Malen minister te brendshem te shpetojme nga droga

  Përgjigju
 • Loshi: 07/07/2018 19:20

  akoma gjallë qenka ky Fredi kokëpidhi? Mua më thanë që kishte varrimin mbrëmë!? Freidi urithi që fle nën tokë me mizat e dheut ! Fredi kokëloqja ! I thotë mirë Faiku , tamam kokëloqe është Fredi ZIU .

  Përgjigju
  • Fredi: 07/07/2018 22:12

   Ndro emer sa te duash, prape me emer Cobani mbetesh Fa-ik me motrat e e ndara nga burri. Tani po perdir emer te vdekuri se barkthare je. Ty dhe Loshrat ju bej te flisnu me vete po ju pata perballe. Pastaj do vijne mitrat e tua per te hyre mike.....ohh sa kam pare si ty o dhjar.....

 • Loshi Babai Biologjik i ÇUPAVE të Fredit: 07/07/2018 17:38

  Shih shih Fredi ZORRËTHARI në Rolin e Anal-istit Alla Mark Marku apo Alla Artan Hoxha (Presidenti) ??!! Fredi ZGJEBSI bën si Gazetar i CNN !??!! hahahahahahahahah! O Fredi HUMBAMENUA RRegullo njëherë Shtëpinë tënde me ato SHALËSHQYERAT që ke në Shtëpi O BALO rrugësh , apo bën sikur NUK i shikon ato , përsa kohë të hedhin ndonjë 10 EUROSHE në ditë !??! hahahahahahahahah! Fredi LYRASHI që u fut poshtë Krevatit për 48 ORË rresht dhe NUK dilte!!? Edhe shurrën e bënte në Brekë MAVRIA i ZI Fredi !!! KORBI i ZI Fredi bashkë me KUKUVAJKAT e ZEZA që ka në Shtëpi !!! hahahahahahahah!

  Përgjigju
 • Albani: 07/07/2018 16:59

  Ne kete rast i gjithe zingjiri force e ligjit ka rene ne provim si dhe minstria e brendshme nuk po arrine te koordinoi komandot qe te luftojne boset e droges qe akoma jane te shumte dhe te lidhur me policine.

  Përgjigju
 • agim: 07/07/2018 14:08

  Kush munde ta beje nuk e di,por as Xhafa spo e ben dot detyren minister i mbrendshme. Spo di a eshte detyre e veshtire,a nuk ka minister te zotin apo eshte kryeministri i veshtire,dhe nuk i lejnon te tjeret te punojne !!!!!

  Përgjigju
  • Fredi: 07/07/2018 15:57

   Kush po e le Xhafen te punoje? Banda e tropolenasve qe instaloi Saje Qorri ne policine e shtetit nuk eshte e lehte per tu asgjesuar. Policia duhet e shkrire e tera dhe dubet ribere nga fillimi. Rama po eshte ne krahun e atyre qe e luftojne Xhafen. E shikoni cfare po ndodh apo jo? Eshte ende e fresket ngjarja e rende tek garda e republikes. SHISH eshte ende pa nje drejtor te zgjedhur, Visho Ajazi u shit tek Rama. Cfare do bejne ata pak police qe jane ne krah te ligjit dhe te ministrit? Vetem do japin informacione vjedhurazi. Apo doni te kete " vetevrasje " te tjera? Kush jua garanton jeten? Apo motrat e ndara nga burri te Fa-ikut?

 • Erioni: 07/07/2018 13:44

  SHUME E CUDITESHME KJO KUR POLICIJA E XHAFES E DINTE SKAFIN ME DROGE PSE NUK I ARRESTUAN ????

  Përgjigju
 • Kamaleoni: 07/07/2018 11:52

  Pervec fytyrerreshkurve te kenetave... mavite drejt fqinjit pertej adriatikut dergojne edhe lenden nr 1 per eksport te qeverisjes 5 vjecare...dhe kjo vjen fill pas 24 oreve ku kreret jo vetem te shtetit por edhe diplomacise llomotisnin mbi operacionin forca e ligjit...super super fasade biaatch pleaseee

  Përgjigju
  • O debil: 07/07/2018 15:00

   Po a ka me fytyreshkurre+kokeoagdhendur qe jeni ju p!ckat qe jeni rritur neper shpella, besoj se ska. Te pyesesh te shqiptaret anembane do te japin te gjithe te njejten pergjigje.

  • Qytetari digjital: 07/07/2018 14:00

   Thithe fort se te liron veshet e bllokuar. Harroje se Shqiperia, ashtu si dhe vendet e tjera te zhvilluara, do jete pa krim e trafikante. Ne kohen e komandantit qe ti dhe Saliu i puthnit duar e mullaqe s'kishte krim ordiner. Ne krahasim me kohen e Sali lazos se Mahmutajve, sot policia bashkepunon me partneret dhe jep kontributin e vet ne luften kunder cdo lloj krimi. Ka krimba gjithandej ne strukturen e shtetit, po me thuaj ne cilin vend te botes nuk ka te korruptuar dhe abuzues me detyren?!