Itali/ Trupi i shqiptarit Shefki Kurti u gjet i copëtuar, arrestohet gruaja! Pranon vrasjen: Kisha frikë se do të më linte

Itali/ Trupi i shqiptarit Shefki Kurti u gjet i copëtuar, arrestohet gruaja! Pranon vrasjen: Kisha frikë se do të më linte

Shefki Kurti

Nadire Kurti është arrestuar nga policia italiane pasi akuzohet si autorja e vrasjes së Shefki Kurtit, trupi i të cilit u gjet i copëtuar më 28 korrik në provincën e Rovigos. Ajo pranoi krimin makabër duke thënë se pas një sherri, e copëtoi në tualet me sëpatë, e futi trupin në qese dhe e hodhi në lum. Pjesët e trupit, ishin mbyllur në disa qese plehrash dhe u gjetën midis 28 dhe 30 korrikut.

Frika e braktisjes mund të jetë shkaku që e ka shtyrë Nadire Kurtin, 68-vjeçe që të vriste bashkëshortin e saj Shefki Kurtin, 71 vjeç. Siç raportojnë mediat italiane, gruaja e cila tashmë po mbahet në psikiatri, ka rrëfyer se ajo kishte frikë se i shoqi do ta linte.

Natën mes 21 dhe 22 korrikut, 68-vjeçarja dyshohet se ka goditur me sëpatë Shefki Kurtin teksa të dy ndodheshin në dhomën e gjumit. Më pas trupin e ka tërhequr zvarrë në banjë, duke e bërë copa-copa me të njëjtën sëpatë dhe tre thika, të gjetura në Badia, në kanalin Adigetto, javën e kaluar.

Ishin dy fëmijët që ngritën alarmin për zhdukjen e tij të dielën e 24 korrikut, ditë kur u raportua për sherrin mes tyre. Katër ditë më vonë, pranë lumit Adigetto, u gjet fillimisht njëra prej këmbëve të të moshuarit dhe më pas pjesët e tjera të trupit të ndarë në 4 qese plastike të zeza. Më pas karabinierët shkuan për kontroll në shtëpinë e tij për të gjetur gjurmë që lidheshin me vrasjen e tij. 

Pasi mësuan se trupi i copëtuar i përkiste Shefki Kurtit, për të ndihmuar në zbardhjen e ngjarjes janë pyetur fëmijët e viktimës, ku sipas djalit të tij, Arbenit, ose i njohur si Benni dhe vajzës së tij Alketa, baba i tyre nuk kishte armiq. 

72-vjeçari kishte shkuar në Itali në vitin 1991 së bashku me gruan dhe dy fëmijët e vegjël. Ai ishte nga Durrësi. Pasi kishte mbërritur në shtetin italian, u vendos në Villanova del Ghebo dhe filloi të punonte në ndërtim. Njerëzit që e njihnin e kanë përshkruar si burrë të denjë, dhe ndaj tij nuk ka pasur kurrë asnjë ankesë. Shtëpinë ku jetonte me gruan e kishte blerë para disa vitesh me sakrifica të mëdha dhe aty ka rritur dy fëmijët e tij.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:09
I copëtoi trupin me sëpatë, rrëfehet gruaja e Shefki Kurtit: Kisha frikë se do të më linte

Frika e braktisjes mund të jetë shkaku që e ka shtyrë Nadire Kurtin, 68-vjeçe që të vriste bashkëshortin e saj Shefki Kurtin, 71 vjeç. Siç raportojnë mediat italiane, gruaja e cila tashmë po mbahet në psikiatri, ka rrëfyer se ajo kishte frikë se i shoqi do ta linte.

Natën mes 21 dhe 22 korrikut, 68-vjeçarja dyshohet se ka goditur me sëpatë Shefki Kurtin teksa të dy ndodheshin në dhomën e gjumit. Më pas trupin e ka tërhequr zvarrë në banjë, duke e bërë copa-copa me të njëjtën sëpatë dhe tre thika, të gjetura në Badia, në kanalin Adigetto, javën e kaluar.

Pastaj 68-vjeçarka i ka futur mbetjet në disa thasë plehrash dhe më pas i ka hedhur në një kanal në Adipetto. Gruaja ka pranuar vrasjen makabre. Familja e Kurtit, e cila nuk e kishte parë që nga e diela e 24 korrikut, ditën kur i moshuari u largua nga shtëpia pas një debati me gruan e tij, zyrtarizoi denoncimin e zhdukjes së tij.

Shefki Kurti dhe gruaja e tij Nadire mbërritën në Itali në vitin 1991. Fillimisht ata shkuan të jetonin në Villanova del Ghebbo dhe Kurti filloi menjëherë punën si punëtor. Më pas çifti u transferua në Badia Polesine, në një apartament të rinovuar. Të dy kishin dy fëmijë, Alketën me banim në Zvicër dhe Arbenin e njohur si Beni që jeton në Masi. Ky i fundit punon si DJ në diskotekat lokale.

/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • kusemi: 30/08/2022 20:53

  po nuk vritet njeriu moj nadire, se nuk eshte bageti. Ne fakt te theresh nje pule eshte krim e jo me njeriun. Mund t'ja marresh jeten tjetrit vetem per vetembrojtje, kur te sulmojne familjen dhe ty, por ne anje menyre per te tjera gjera...

  Përgjigju
 • Torovic: 29/08/2022 21:19

  E smun mendore,ke ba fmije me ta ke kja hallet e ka nejt mas byths tane tane jeten e shkon e vret edhe emnin me kene NANE nuk e meriton vrasje si kanibale si me dashte me hanger te gjalle ne banjo,mos ta prite zoti rrezikun.

  Përgjigju
 • Tata: 29/08/2022 14:03

  Te ndahej,jo?

  Përgjigju
  • Or tej: 29/08/2022 20:04

   E ndau copa copa pra.

 • Albania: 29/08/2022 14:02

  Gjynaf. Po te ndahej,jo?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shpërthimi me tritol në derën e motrave Nikolli në Elbasan i kalon SPAK, hetim me dosjen e Dumanit

Shpërthimi me tritol në derën e motrave Nikolli në Elbasan i kalon SPAK, hetim me dosjen e Dumanit