Japonia miraton ligjin kundër monopolit nga Apple dhe Google

Japonia miraton ligjin kundër monopolit nga Apple dhe Google

Foto ilustruese

Japonia miratoi sot një ligj të ri për të kufizuar gjigantët e teknologjisë “Apple Inc.” dhe “Google LLC” nga monoploizimi i aplikacioneve operative.

Ligji i ri i ndalon gjigantët e teknologjisë që të “kufizojnë kompanitë e palëve të treta që të shesin dhe operojnë aplikacione në platformat e tyre”, raportoi Kyodo News me qendër në Tokio.

Ai do të nxisë konkurrencën dhe do të ndalojë Apple dhe Google që “t’u japin përparësi shërbimeve të tyre në rezultatet e kërkimit në internet”.

Çdo shkelje nga kompanitë e teknologjisë do të rezultojë me ndëshkime.

Ligji do të hyjë në fuqi deri në fund të vitit të ardhshëm dhe kompanive u kërkohet të dorëzojnë raportet e pajtueshmërisë.ATSH

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com