Java e 11 e Superligës nis me dy barazime, Teuta vijon e mbërthyer nga kriza! Trajneri i Kukësit: Fitorja kundër Vllaznisë është obligim

Erzeni dhe Kastrioti nuk kanë shkuar më shumë se një barazim 1-1 në javën e 11 të Superligës. Në ‘Niko Dovana’ ishin miqtë nga Kruja ata që befasuan të parët duke kaluar në avantazh me Grecën që në minutën e 7. Gjithsesi në vijim ishte malore për të besuarit e Emiljano Çelës, pasi Nonato barazoi në pjesën e dytë për shijakasit. Për rrjedhojë Erzeni vijon të qëndrojë në vendin e 3-të me 17 pikë, ndërsa Kastrioti në vendin e 6-ë me 14 pikë.

Sakaq edhe sfida tjetër e së mërkurës mes Bylisit dhe Teutës është mbyllur në barazim, por me shifrat e bardha 0-0. Për t’u evidentuar ishin pretendimet për penallti të dy skuadrave, por në fund ajo që vlen është kriza e Teutës, që mbetet të paktën edhe për një javë në vendin e fundit.

Ndërkohë të enjten do luhen tre sfidat e tjera të javës së 11 të Superligës ku me mjaft interes pritet Kukësi-Vllaznia.

“Na duhet me sezbën fitorja. Është një obligim, pasi duhet të kthehemi te shinat që ishim para ndeshjes me Egnatian,”-u shpreh Enkeleid Dobi, trajner i Kukësit.

“Nuk është mirë të merremi me Kukësin sepse çdo skuadër që futet në fushë ka objektivat e veta dhe dihet se ky objektiv është për të fituar,”-tha Mirel Josa, trajner i Vllaznisë.

Aspak të lehtë nuk do ta ketë as Tirana kampione në fuqi, pasi bardheblutë presin Egnatian e Shpëtim Duros.

“Unë nuk mendoj se është skuadër surprizë Egnatia. Është skuadër që është ndërtuar për të qenë rivale për vendet e para. Ka element cilësorë. Në dy ndeshjet e fundit kanë marrë rezultatet pozitive, që i ngren moralin dhe sjellin pritshmëri më të larta,”-deklaroi Orges Shehi, trajner i Tiranës.

Ndërkohë Partizani që vjen pas humbjes shokuese 3-0 kundër Egnatias këtë javë përballet me Laçin.

“Në fushë hyjmë gjithmonë për të fituar. E dimë se Laçi nuk është ai i sezoneve të kaluara që lunte në Europë, por ndeshjet e fundit e ka marrë veten dhe presim një ndeshje tjetër nga ajo e fazës së parë,”-tha Giovanni Colella, trajner i Partizanit.