Juventusi, ekipi me më shumë tifozë në Itali

Juventusi, ekipi me më shumë tifozë në Itali

Calhanoglu në dyluftim me Locatellin

Futbolli është sporti më i ndjekur në Itali dhe ekipi më i mbështetur nga tifozët është Juventusi. Kjo është 'fotografia' që del nga një sondazh i realizuar prej Demos për gazetën 'La Repubblica'.

Futbolli përfshin 53% të të intervistuarve nga Demos dhe ndër këta tifozët më të shumtë janë ata të Juventusit. Në veçanti, 32% e të intervistuarve e deklaruan veten tifozë të Juventusit, një përqindje në rritje krahasuar me 29% në 2023, edhe pse ende në rënie krahasuar me maksimumin prej 34% në 2016.

Tifozët e Juventusit, sipas sondazhit, janë të përhapur në të gjithë vendi, veçanërisht në veriperëndim rreth Torinos, qyteti i origjinës së Juventusit , por ato janë gjithashtu të pranishme në shumë rajone të tjera të Veriut dhe Qendrës, si dhe në Jug.

Pas bardhezinjve qëndrojnë Interi dhe Milani, secili i mbështetur nga 15% e të intervistuarve. Të dyja, pak më poshtë krahasuar me vitin 2023, kur ishin respektivisht në 16% dhe 17%. Sipas sondazhit, tifozët e dy skuadrave milaneze janë të përqendruar kryesisht në rajonet veriore dhe qendrore.

Napoli (10%) dhe Roma (7%) gjithashtu gjejnë hapësirë ​​në top 5-shen, respektivisht në rënie për napolitanët (11% në 2023) dhe në rritje për verdhekuqtë (6% në 2023). Mbështetësit e romakëve janë të shumtë veçanërisht në zonën përreth Romës, ndërsa ata të Napolit janë të përhapur në Qendër-Jug, por janë të pranishëm edhe në disa zona të Veriut.

Në përgjithësi, tre skuadrat e mëdha përfaqësojnë 62% të tifozëve italianë sipas studimit, një përqindje që rritet në 79% duke marrë parasysh edhe Napolin dhe Romën. Ekipet e tjera, asnjëra individualisht nuk e kalon 3% dhe grumbullohen në grupin tjetër, e barabartë me 21%.

Renditja e tifozëve:

Juventus 32%

Inter 15%

Milan 15%

Napoli 10%

Roma 7%

Të tjera 21%

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Mitsotakis paralajmëron sërish Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati edhe të ‘këputet'

Mitsotakis paralajmëron sërish Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati edhe të ‘këputet'