Kafshët pajisen me maska kundër koronavirusit, blogerja: Të mbrojtur dhe bukur! (FOTO)

Foto nga kafshët e me maska mbrojtëse

Pajisjet për maska ​​për fytyrën po kërkohen në të gjithë Kinën që nga shpërthimi i koronavirusit, saqë vendi i ka bërë thirrje shteteve të tjera që të importojnë.

Tani pronarët e kafshëve kineze janë duke blerë maska ​​për macet dhe qentë e tyre për shqetësimin se mund të jenë në rrezik infeksioni.

Sipas OBSH-së akoma nuk ka prova se kafshët mund të infektohen nga koronavirusi, edhe pse tshsmë janë 1369  të vdekur dhe mbi 60 mijë të prekur në të gjithë botën.

Një shitës në Pekin tha se kërkohet 10 herë më shumë numrin e maska ​​speciale për qen se çdo ditë se më parë.

Zhou Tianxiao, 33 vjeç, filloi tregtimin e maskave specifike të qenve në faqen kineze të tregtisë elektronike Taobao në vitin 2018 për të ndihmuar kafshët shtëpiake të luftojnë ndotjen e ajrit.

Por që kur koronavirusi shpërtheu në fund të muajit të kaluar në Wuhan, ai ka parë vëllimin e tij të shitjeve duke u rritur nga 150 maska ​​në muaj në të paktën 50 copë në ditë.

“Shumica e qenve kanë filluar të veshin maska. Për shkak se ekziston ky virus, njerëzit i kushtojnë më shumë vëmendje shëndetit të kafshëve të tyre.

Maska për qenin mund të mos jenë aq profesionistë sa maskat mjekësore të bëra për njerëzit, por ato janë funksionale", u shpreh ai.

Fotot e qenve i ka publikuar edhe një blogere, e cila shkruan se duken edhe bukur edhe të mbrojtur.

OBSH këshillon pronarët e kafshëve shtëpiake që të lajnë duart e tyre me sapun dhe ujë pas kontaktit me kafshët e tyre për të mbrojtur kundër kalimit të baktereve të zakonshme si E.coli dhe Salmonella.

Ora 16:13
Kafshët pajisen me maska mbrojtëse prej koronavirusit, blogerja: Të mbrojtur dhe bukur!
1/14
E.D./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Aksidentet përgjakin rrugët, 73 ngjarje me 15 viktima në 13 ditë. A ka ardhur koha e hartimit të një strategjie nga specialistët për reduktimin e numrit të aksidenteve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Hidhen me këmbë e me duar, kërcimi epik i dy mjekeve kur shërohet pacienti i fundit me COVID