Kallmi, plazhi 'i fshehtë' i Durrësit, prej vitesh  pa rrugë

Vetëm pak km kilometra nga qendra e Durrësit, pasi përshkon zonën e Currilave, ndodhet i vetmi plazh shkëmbor në Durrës, ai i Kallmit. Vitet e fundit janë ndërtuar hotele e restorante të shumta, në gjithë vijën bregdetare janë vendosur shezlongë duke mos lënë hapësirë për plazh publik.

Edhe pse janë lejuar ndërtime të shumta në këtë vend që dy deklada më parë ka shërbyer si bazë ushtarake, bashkia nuk ka kryer asnjë investim në infrastrukturë. Tre kilometra rrugë e kalldrëmtë përshkohet për 45 minuta për shkak të gropave dhe vështirësisë së automjeteve për tu shkëmbyer.

"Vështirë është se rruga është e pashtruar. Plazhi është e bukur por mungojnë investimet", thonë pushuesit.

Rruga por dhe çmimet e shtrenjta, kanë bërë që Kallmi të vizitohet nga një numër i kufizuar turistësh të huaj por edhe vendas që preferojnë t'i largohen zhurmës së qytetit.

K.T./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lela: 02/07/2022 23:38

    Lere me mire pa rruge ishalla nuk ja jep ndonjerit per strategjik V-Rroma.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Po transportonte emigrantë të jashtëligjshëm, arrestohet 21-vjeçari në Korçë! U kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së (EMRI)

Po transportonte emigrantë të jashtëligjshëm, arrestohet 21-vjeçari në Korçë! U kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së (EMRI)