Kampionati europian i snooker-it në Lezhë, presidenti i fedaratës: Jemi të rinj, por duam medalje

Nga 7 qershori në Shëngjin të Lezhës po organizohet kampionati europian i snookerit. Një sport që luhet në tavolinë bilardoje, por me rregulla të tjera. Pjesmarrës në këtë aktivitet janë 40 shtete europiane dhe 450 sportistë gjithsej, pasi përveç kategorisë së të rriturve garojnë edhe të rinjtë.

“Snooker është një lojë elitare që performohet nga të gjitha shtresat. Mbretër, president, të rinj, të reja. 40 shtete europiane votuan që Shqipëria të jetë organizatore e të këtij kampionati. Ne përfaqësohemi në të gjitha disiplinat, sin ë U-18, U-21 me talente. Kemi talentin Kledi Kaçi nga i cili shpresojmë të marrim titullin kampion në Europian. Kuptohet që ne kemi 6 vite që merremi me këtë sport, ndërsa bota ka 300 vjet që e performon si sport,”-u shpreh Ogert Shkrepa, president i federatës së snookerit.

Për federatën europiane të snookerit në këtë rast Shqipëria ishte shpëtimtarja e saj.

“Dua të falenderoj personalisht Shqipërinë për këtë organizim. Ishte planifikuar të zhvillohej në Ukrainë, por për shkak të luftës ishte e pamundur. Vetëm 2 muaj më parë e pyeta presidentin e federatës shqiptare të snokerit nëse mund ta organizonte dhe ai pa hezituar tha po,”-deklaroi Maxime Cassis, president i federatës europiane të snookerit.

Shëngjini i Lezhës është hera e dytë që mirëpret kampionatin europian të snookerit, i cili këtë herë do të zgjasë deri më datën 19 qershor.

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Hetimet për privatizimin e pronave ushtarake, Meçollari paraqitet sërish në SPAK (VIDEO)

Hetimet për privatizimin e pronave ushtarake, Meçollari paraqitet sërish në SPAK (VIDEO)