Kanada: Ne do të dërgojmë 4 tanke Leopard në javët e ardhshme në Ukrainë

Kanada: Ne do të dërgojmë 4 tanke Leopard në javët e ardhshme në Ukrainë

Flamuri i Kanadasë dhe Ukrainës

Shumë shtete kanë dhënë mbështetjen e tyre financiare, por edhe me pajisje luftarake në ndihmë ndaj Ukrainës, duke u kujdesu që t'i tregojnë Rusisë që nuk po shpallin luftë kundër saj, por po përkrahin Ukrainën. Së fundmi, Kanadaja është një prej atyre shteteve që është e gatshme të ofroj ndihmën e saj.  Kanadaja i bashkohet listës së vendeve që do të dërgojnë tanke Leopard në Ukrainë.

Ministrja e Mbrojtjes Anita Anand ka njoftuar dërgimin e katër prej këtyre tankeve në javët në vijim. Nuk mbetet me kaq pasi Kanadaja do të sigurojë gjithashtu trajnerë, municion dhe pjesë këmbimi, theksoi Ananad, duke e lënë të hapur mundësinë për më shumë dërgesa të tankeve Leopard në të ardhmen e afërt. Theksojmë, që presidenti ukrainas Zelensky i ka falenderuar të gjitha shtetet që kanë ndihmuar Ukrainën në luftën kundër Rusisë dhe kërkon që mbështetjet me pajisje të ndodhin sa më shpejtë të jetë e mundur, pasi Rusia ka sulmuar goditur sërish me sulme ajrore e tokësore Ukrainën, duke sjellë vdekje të civilëve si edhe  vazhduar të krijojë probleme të mëdha dhe dëmë materiale dhe probleme në infrastrukture e sistem energjitik. 

 


Lajmi kryesor:

Rusia sulm me raketa hipersonike në Kinzhal, 11 viktima në Ukrainë! Tanket Leopard 2 në Kiev në fund të marsit! Moska: Perëndimi i përfshirë në luftë


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Avni Murseni, besimtari lezhjan qe agjëron prej 34 vitesh! Falet në xhami 5 herë në ditë, 64-vjeçari: Besimi na bën të mirë

Avni Murseni, besimtari lezhjan qe agjëron prej 34 vitesh! Falet në xhami 5 herë në ditë, 64-vjeçari: Besimi na bën të mirë