Kanë nisur në Soçi bisedimet midis Presidentit Vladimir Putin dhe homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan

Kanë nisur në Soçi bisedimet midis Presidentit Vladimir Putin dhe homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan

Më parë, Kremlin ka refuzuar të spekulojë për zgjatjen e pushimit pesë-ditor të luftimeve në veri të Sirisë, i cili duhet të përfundojë sot.

Sipas Moskës zyrtare, çështja mund të trajtohej në diskutimet midis Putin dhe Erdogan më vonë.

Zyrtarët irakenë kanë pretenduar se trupat amerikane që tërhiqen nga Siria nuk do pranohen për të qëndruar në Irak, duke kundërshtuar komentet e sekretarit të mbrojtjes amerikane Mark Esper të hënën se forcat amerikane që largohen nga Siria do të ripozicionohen në Irakun perëndimor.

Të martën, komanda e operacioneve të përbashkëta të Irakut përmes një deklarate tha se të gjitha trupat amerikane që u tërhoqën nga Siria kishin marrë miratimin për të hyrë në rajonin kurd të Irakut.

 "Asnjë aprovim nuk është dhënë për ato forca të mbeten brenda Irakut," thuhet në deklaratë.

Presidenti amerikan Donald Trump ka njoftuar më parë se trupat amerikane që vijnë nga Siria tani do të rishpërndahen dhe të mbeten në rajon për të monitoruar situatën dhe për të parandaluar një përsëritje të vitit 2014, kur kërcënimi i lënë pas dore i ISIS u rizgjua në Siri dhe Irak.

Nuk është e qartë se çfarë do të thotë deklarata e Irakut, nëse disa trupa amerikane do lejohen të vendosen në Irak apo thjesht mund të kalojnë nëpër Irak.


Lajmi kryesor:

Soçi/Rusi, Erdogan takohet me Putin, Presidenti turk: Ska zgjatje të armëpushimit, kurdët jo në zonën 32 km, Asad: Erdogan hajdut, po vjedh tokën tonë


  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve