Kaos në portin e Sudanit, qindra njerëz kërkojnë të ikin nga lufta dhe bëjnë thirrje për azil

Kaos në portin e Sudanit, qindra njerëz kërkojnë të ikin nga lufta dhe bëjnë thirrje për azil

Qindra njerëz kërkojnë të ikin nga lufta dhe bëjnë thirrje për azil

Kaos dhe panik po shpaloset në portet e  Sudanit, ku qindra njerëz janë mbledhur duke pritur për një rrugë shpëtimi dhe për të lënë pas luftimet e ashpra që po zhvillohen.

Qindra njerëz janë mbledhur përpara Klubit Social Detar të Port Sudanit, i cili tani është një qendër njoftimi dhe regjistrimi për anijet e evakuimit.

Herë pas here, një emër dhe një numër pasaporte thirret me zë të lartë dhe shpresat e qindrave rriten për një moment kalimtar dhe  për të gjithë përveç njërit këto shpresa prishen befas.

Fytyrat sudaneze në turmë janë të pakta në krahasim me masat e Jemenit dhe Sirianëve që regjistrohen për të hipur në një anije evakuimi ushtarake të Arabisë Saudite.Ata ikën nga lufta e tyre për të kërkuar strehim në Sudan dhe siç duket ajo i ndoqi këtu.

“Po vuajmë”, thonë qytetarët. “Ne as që kemi parë luftë si kjo në Siri”.

Lufta ka shembur kryeqytetin e Sudanit, Khartoum dhe ka vrarë qindra njerëz dhe mijëra të plagosur.

 

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Çfarë pritet të ndodhë mes Kosovës dhe Serbisë?

Çfarë pritet të ndodhë mes Kosovës dhe Serbisë?