Kaosi në Kuvend/ Lapardhja në Report Tv: Tymi dhe flaka fshehin bombën që ka rënë te Rithemelimi! Berishës i duhet partia si mburojë para drejtësisë

Pamjet kaotike, të shkaktuara nga deputëtët e Rithemelimit, gjatë seancave të fundit, në Kuvendin e Shqipërisë, kanë bërë xhiron e botës në të gjitha mediat ndërkombëtare, duke shkaktuar debat dhe polemika të shumta për të “zbërthyer” qëllimin e atij lloj aksioni opozitar.

Për të sjellë një këndvështrim mbi këto zhvillime, i ftuar në "Sot Shqipëria Live" me Nertil Agalliun në Report Tv, ishte pedagogu dhe analisti, Namir Lapardhaja.

Lapardhaja tha se këto skena në Kuvendin e Shiqpërisë pasqyrojnë situatën reale në të cilën ndodhet  Rithemelimi dhe se prioritet të veprimtarisë së tyre politike kanë mbajtjen larg të drejtësisë.

“Tymi dhe flaka në Kuvendin e Shqipërisë në fakt, fsheh atë që ka rënë si flakë dhe si bombë në kampin e Rithemelimit. Kemi dy vite që e kemi përmendur dhe thënë që e gjithë kjo betejë në kampin opozitar, nuk bëhet për opozitën dhe kampin opozitar, bëhet për të mbajtur sa më larg drejtësinë, sa më larg SPAK-un dhe gjykatën. Nuk mund të themi që deri tani nuk ia kanë dalë disi, por vendosmëria e SPAK-ut për t’i shkuar deri në fund është për t’u përshëndetur dhe admiruar pavarësisht flakës dhe tymit që kanë vendosur të bëjnë një grup deputetësh në Kuvendin e Shqipërisë, prokurorët e SPAK-ut i kanë veshët me “dyllë” në këtë drejtim, kështu që puna e tyre vazhdon”- deklaroi Lapardhaja.

Ndër të tjera, analisti nënvizoi se Rithemelimi dhe deputetët e saj, po përdoren si një mashë nga kreu i tyre, ish kryueministri Sali Berisha, për t’u mbrojtur nga drejtësia. Ai thekson se pavarësisht kësaj, SPAK-u dhe drejtësia në tërësi, është më e fuqishme dhe e pavarur sot përballë politikës.

“I duhet selia, i duhet partia, i duhen deputetët, i duhet grupi parlamentar, i duhet për të marrë peshën kryesore të opozitës pikërisht për këtë ditë. Nuk ia ka dalë dot pra, pavarësisht se i bëri të gjitha këto, nuk ia ka dalë dot. Sigurisht e ka ngadalësuar punën e prokurorisë dhe gjykatës, por kam bindjen e plotë se asnjë politikan në Shqipëri, qoftë Berisha, qoftë Meta, qoftë Rama, nuk do të arrijnë dot që ta zmbrapsin SPAK-un, ta trembin, ta intimidojnë pavarësisht akuzave,”- u shpreh ai.

Lapardhaja e cilësoi paradoksale dhe hipokrite sjelljën e deputetëve demokratë që janë nën “udhëheqjen" e deputetit Gazment Bardhi. Pedagogu sqaron se qëndrimi i tyre publik nuk është konstant, pasi nga njëra anë shprehen si mbështetës së drejtësisë dhe ana tjetër “shndërrohen në truprojën e Sali Berishës”.

“Deputetët që drejton Gazment Bardhi tani nuk kanë asnjë ndryshim nga Sali Berisha, ata kanë vajtur nën sqetullën e Sali Berishës, pavarësisht se ata mund të dalin në televizor dhe të thonë që ne e mbështesim SPAK-un dhe e mbështesim drejtësinë dhe e inkurajojnë atë.

Nuk mund të mbështesësh drejtësinë nga njëra anë dhe ana tjetër të shndërrohesh në truprojën  e Sali Berishës në parlament kundër gardistëve. Nuk mund të mbështesësh nga njëra anë sistemin e drejtësisë dhe nga ana tjetër të ulesh me atë njeri që e intimidon gjykatën që ka çështjen e tij dhe të familjes së tij nga mëngjesi deri në mbrëmje. Pra ka një paradoks të madh",- tha Lapardhaja.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Gjarpri më i madh në botë është zbuluar në Amazonë, një anakonda 8 metra e gjatë

Gjarpri më i madh në botë është zbuluar në Amazonë, një anakonda 8 metra e gjatë