VIDEO/ Kapen 3 ton kokainë në portin e Italisë! Droga ishte fshehur në kontejnerë me fruta! Kapte vlerën e 800 mln eurove, kishte destinacion Armeninë

ITALI- Një sasi rekord me 3 ton kokainë është sekuestruar në portin e Italisë këtë të martë. Lënda narkotike ishte fshehur në një ngarkesë me fruta nga 789 ton banane.

Sekuestrimi rekord i drogës në portin Giola Tauro u gjetën 2 ton e 734 kg kokainë të pastër në dy kontejnerë që vinin nga Ekuadori me destinacion Armeninë, nëpërmjet portit të Batumit në Gjeorgji.  Ajo ishte e vendosur në kontejnerë, e vendosur në frigorifer dhe mbi 12 metra e gjatë dhe e fshehur në një ngarkesë frutash të përbërë nga 78 ton banane.

Lënda narkotike e sekuestruar, e cilësisë jashtëzakonisht të pastër dhe në gjendje perfekte, do t’i kishte sjellë trafikantëve të ardhura mbi 800 milionë euro.

Droga, në këto raste, ishte fshehur në gjashtë kontejnerë të vendosura gjithnjë në mënyrë të ndryshme. Disa ishin vendosur mes mallrave, disa në funde false, ose në zgavrat e jashtme të kutive.

 Të gjithë kontejnerët transportuan fruta ekzotike nga Ekuadori dhe, përmes Gioia Tauro, do të arrinin në porte të ndryshme, si në Itali ashtu edhe jashtë saj, veçanërisht në Kroaci, Greqi dhe Gjeorgji përsëri.

1684224234_droge.jpg

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren