Kapet 654 kg kokainë e pastër në Itali, vinte nga Ekuadori dhe kishte destinacion portin e Selanikut

Kapet 654 kg kokainë e pastër në Itali, vinte nga Ekuadori dhe kishte destinacion portin e Selanikut

Policia italiane

Një sasi prej 654,300 kg kokainë e cilësisë së pastër është sekuestruar nga autoritetet italiane.

Droga ishte fshehur në një kontejner me banane që vinte nga Guayaquili i Ekuadorit dhe kishte destinacion portin grek të Selanikut, por tranzitohej përmes portit “Goia Tauro”.

Rreth 2000 konteinerë iu nënshtruan kontrollit me skaner në port kur u zbulua sasia e madhe e kokainës, shkruajnë mediat italiane.

Nëse do të dilte në treg, do të sillte fitim të madh për trafikantët pasi do të arrinte vlerën rreth 200 milionë euro.

Pas përfundimit të operacionit, kanë nisur hetimet me urdhër të prokurrisë së Palmit në Itali.

Porti kalabrez Gioia Tauro është vazhdimisht nën vëzhgimin e autoriteteve italiane për të luftuar trafikun ndërkombëtar të drogës.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Shkëmbim sulmesh mes Hezbollahut dhe Izraelit: Tre persona të vrarë

Shkëmbim sulmesh mes Hezbollahut dhe Izraelit: Tre persona të vrarë