'Kapriçiot' e motit dëmtojnë pataten e vjeshtës në fushat e Divjakës, fermerët: E shesim me 45 lek/kg, nuk mbulojmë sot as koston

Kultivuesit e patates së vjeshtës në Divjakë duke përfituar nga përmirësimi i motit po punojnë me intensitet për vjeljen e prodhimit.

Kapriçiot e motit, me thatësirë të tejzgjatur, shira të rrëmbyeshëm gjatë muajve teto-nëntor, penalizojnë prodhimin e këtij sezoni.

Rendimenti i ulët, i cili është 50% më pak se një vit më parë dhe çmimi 40 deri ne 45 lekë për kilogram bën që fermerët të mos nxjerrin fitime, por të mbulojnë vetëm koston e prodhimit.

'Rendimenti është shumë i dobët për arsye se farërat moti, çdo gjë nga pak ndikojnë në prodhimin e patates. Çmimi i lartë i karburantit që e nxjerrë me kosto shumë të lartë. Tregu, që do vuajmë për ta shitur si gjithmonë me çmime shumë të ulëta. Patatja sot varion me çmim 40-45 lekë për kg. Shumë çmim i ulët nuk mbulon shpenzimin e vet.'- u shpreh një fermer.

Këtë sezon fermerët kanë mbjellë rreth 300 hektarë me patate.

'Shumë i ulët prodhimi. Arsyet janë moti i keq. Toka është e plehëruar me pleh organik. Me ujë që si mungon. Çmimi me 45 lekë.'- tha një fermer.

Kushtet klimatike dhe zgjedhja e kultivarëve të përshtatshme bën që Divjaka të jetë e vetmja zonë në vend që mbjell patate dy herë brenda një viti.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Revista amerikane “News Week”: “Rejsi Farma”, importuesi më i madh i markave ndërkombëtare në Shqipëri

Revista amerikane “News Week”: “Rejsi Farma”, importuesi më i madh i markave ndërkombëtare në Shqipëri