Kapën për fyti policin pas protestës së dhunshme, në hetim Flamur Noka dhe 5 ish-deputetë të PD-së (VIDEO)

Ishministri i Brendshëm Flamur Noka dhe 5 ish-deputetë të tjerë të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, Gent Strazimiri, Klevis Balliu, Xhemal Gjunkshi dhe Artan Frrokaj, janë vënë në hetim nga Prokuroria e Tiranës, pasi kanë kundërshtuar me dhunë forcat e policisë. Bëhet fjalë për mbrëmjen e 16 shkurtit 2019, kur pas protestës së dhunshme që opozita jo parlamentare mbajti tek Kryeministria, ish-deputetët mësynë në drejtorinë e Policisë së Tiranës, për të kërkuar sërish me dhunë, lirimin e militantëve që u shoqëruan nga uniformat blu pas akteve të dhunshme gjatë tubimit.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë, ka kryer hetime duke ngritur akuzë për veprën penale të "kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik, kryer në përdorim të dhunës dhe në bashkëpunim, sipas nenit 236/2 te Kodit Penal. Për këtë vepër Kodi Penal parashikon nga gjobë deri në 7 vite burg.

Ish-deputetët e Partisë Demokratike, u futën me forcë në ambientet e Drejtorisë së Policisë së Tiranës ku mbaheshin të shoqëruar disa protestues, dhe nisin të përplasen fizikisht me efektivët e policisë. Në një veprim të paprecedentë, ish-deputeti Flamur Noka, i cili gjatë qeverisjes së PD-së ka qenë edhe ministër i Brendshëm, tërheq me forcë nga koka një nga efektivët që po mundoheshin të mos lejonin ish-deputetët të hynin forcërisht në zyrën e drejtorit. Asnjë nga ish-deputetët nuk reagojnë.

Noka është përleshur fizikisht me efektivin, duke i vënë atij duart në fyt. Në video dëgjohen thirrjet “Hiqi duart", "Mos e prek deputetin" "Do t’ju zhduk”. E gjithë skena ka ndodhur përpara kamerave të televizioneve, por nga një video e re nga kamerat e sigurisë së Policisë, duket ekzaktësisht kur Noka tërheq me forcë nga fyti efektivin brenda ambjenteve të policisë.

Procedimi penal nga prokuroria nisi pas publikimit në media të këtyre pamjeve, më 24 maj.

Pas protestës së dhunshme para kryeministrisë policia shoqëroi 20 militantë të opozitës. 

G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • robi: 29/05/2019 09:21

  A e shihni se cfare monstre eshte Flamur Herman Geringu i pd-se kryegangsteri i pd-se dhe duan pushtet ne tavoline keta bandite . po Strazua me patllake ,

  Përgjigju
 • dulja: 29/05/2019 05:20

  Futini brenda keta qe e shkaterruan vendin. Perse se nuk e zbatoni ligjin?

  Përgjigju
  • Kush: 29/05/2019 08:36

   Ktu o lum miku ka 30 vjet qe ka shtet vetem per te varferit, per kta PD PS LSIra nuk ka shtet as nuk ka me pas

 • Berti: 28/05/2019 23:06

  Ka nisur hetimi thote prokuroria e koruptuar. Cfare ka me per te hetuar, aty eshte cdo gje flagrante. Cojini ne gjyq, boll u tallet me kete popull

  Përgjigju
 • alb: 28/05/2019 20:06

  heu bre! edhe gjunkshovic xhemaliq qurrashi kenka ba trim burra! heu, heu loke!

  Përgjigju
 • POPULLI: 28/05/2019 17:03

  Shume mire qe po hetohen por duhet hetuar mire gjyqetari qe do marri crshtjen se do jete ndonje kamikaz I Salehut dhe do ti liroje ndaj kushdo gjyqetar qe do I toleroj te arrestohet dhe te gjithe keto Bajga te marrin denime shembullore ,Kete kerkojne shqiptaret nga organet ligjzbatuese ndryshe te japin dorheqjen dhe te japin llogari

  Përgjigju
 • REXHEP LEKA SHKENCËTAR: 28/05/2019 16:55

  Ore ska faj flamuri pa bisht flamuri 2 pllēmb për mbi dhe e bon si garip. Se si ka dal ndonjë hund lesh që ta futi flamurin pa bisht andej nga ka dal.

  Përgjigju
 • xxx: 28/05/2019 16:52

  Dru me pre muli nokes duhet ti nenshtrohet ligjit si qytetar i thjeshte qe eshte, ne qofte se zbatohet ligji ai duhet te denohet.

  Përgjigju
 • Daja: 28/05/2019 16:46

  O zot c'fare pamje kriminale,Lulzim Basha e Monika Kryemadhi qe flasin gjithe diten per krimin e kriminele,tu vije turp nga vetja e tyre se kriminelet i kane ne radhet e tyre,e qytetaret e dine me mire se ata qe llapin gjithe diten per te na mbushur mendjen.

  Përgjigju
 • Xxx: 28/05/2019 16:03

  Keta KAFSHET duhet te kethehen prap te shpellat nga erdhen se po na felliqin vendin...

  Përgjigju
 • Albania1: 28/05/2019 15:32

  Do ju rruani lesht, sic keni bere keto 7 vite ne pushtet. Rilindja di te arrestoj vetem Berber dhe te sekuestroj, qese me lakra, pras, makina kokoshkash dhe thas me kanace te harixhinjeve qe dalin per buken e gojes. Rilindja eshte nje band kusaresh, matrapazes, badakcinjesh dhe imoralesh qe udheheqin kete vend, ne bashkepunim me ata bastradet qe protestojne per tepsi dhe per te shqyer ndonje cop nga tepsia e rilindasit ordiner.

  Përgjigju
  • Albania1: 28/05/2019 18:07

   Bravo Mulo, ke bere nje xhest shume fisnik, une do ta mbeshtes cdo dite, dhe cdo dite do uleras per ty, duke thene qe Muli po bashkepunon me Ciljeten, per te sjell hitin -Summer 2019- " o sa ke b*then e mire" version Republika e Re MIX

  • Justice: 28/05/2019 17:57

   Ai nuk po te mbron Muli,po tregon qe rilindja dhe ti jeni nje m...i madh.

  • Muli: 28/05/2019 15:56

   Bravo bajgë që më mbron! E bëra kete gjest qe te kuptoj sa trushpelarë ka qe më përkrahin akoma!

 • Fredi: 28/05/2019 15:31

  Lyli shalngjituri po të jetë burrë duhet të dali publikisht ta kritikojë këtë bajgë shpellare neandërtale të pyjeve, se ndryshe do humbasë më tepër elektorat sepse të godasësh forcat e rendit humbet pikë nga çdo krah politik qofshin. Lyli duhet të dalë urgjentisht të distancohet nga kjo fekale!

  Përgjigju
 • Tini: 28/05/2019 15:03

  Ketij qeni politikan me emrin mender Flamur Noka ti futen prangat dhe ta shikoj sa i vlen lekura atje ne burg. Kush eshte ai gjykates qe mbron te peste keta hale politikan ti futen prangat se keto perfutojne nga mos zbatimi I ligjit . Ku eshte pare ne bote, qe nje person dhe aq me teper nje ish minister i brendeshem ti fusi ne fyt duart policit. Te kish qene ketu ne amerik ketij qeni kishin fut policia plumbin mu ne ball. Shikojme kete skene te ndyre dhe shkaterrohemi psikologjia kisht. Qen e bir qeni

  Përgjigju
 • Billy: 28/05/2019 14:51

  Si nuk ju vjen turp ketyre rrugaceve pseudodeputete.. ne cilin vend te botes keni pare ju qe deputetet i fusin duar ne fyt policise se shtetit??? Ata jane te gjithe njeri me bandit se tjetri...Askush nuk eshte mbi ligjin..

  Përgjigju
 • Mal Cori: 28/05/2019 14:27

  Sipas njoftimeve me te fundit, varrimi i Nul Mokes do te behet sapo te gjendet nje hund lesh...

  Përgjigju
 • Daja: 28/05/2019 14:15

  C'fare plehrash e c'fare degradimi per nje parti qe vetem emrin ka demokratike,totalisht e papranueshme dhe e denueshme ligjerisht.

  Përgjigju
 • Populli: 28/05/2019 14:02

  Kjo eshte nje parti fashiste qe me patjeter duhet te nxirret jashte sistemit politik,pafytyresi te tille nuk kemi pare,te mbese ky vend ne dore te Mul Nokes eshte turp i madh per intelektualet e ketij vendi.

  Përgjigju
 • Populli: 28/05/2019 14:01

  Ne burg legen at, kriminelet qe nen petkun e deputetit dhe zyrtarit te larte dhunuan policin dhe gjithe policine e shtetit nje organ ligjzbatues dhe pergjegjes per rendin dhe sigurine ne rep e Shqiperise. Keta deputet horra mendojne akoma se nuk i sherbejne ketij vendi por vendi eshte ne sherbim te tyre.

  Përgjigju
 • Blendi: 28/05/2019 13:57

  Mor polic se nuk ta di emrin , pse nuk u perleshe grusht per grusht me keta kodosh qe bajne te fortin , te paket nje ose dy do ti kishe shtri pertoke , pamvaresisht se mund te haje edhe ti ndonje grusht , irritohemi deri ne skaj kur shikojme keta pamje te ndyra nga disa persona ne ambjete brenda policisë dhe trajtimin shtazarak që i behet policëve.Nuk mendohet se do të bejme ndonjehere shtet neqoftese nuk prangohen keta faqezinj qe dhunojne ambjentin me serioz te shtetit.

  Përgjigju
 • Populli: 28/05/2019 13:51

  Qytetaret do i ndeshkojne ne menyre ekzemplare keta funderrina te PD-LSI,e kane bere balte me sjelljen,rrugacerine dhe histerine e tyre.

  Përgjigju
 • Drejtesia: 28/05/2019 13:44

  Te ndeshkohen plehrat qe vec dhunen njohin,nuk njeh gjuhe tjeter Mul Noka & Co,jane plehrat e Sali Kriminelit qe i ka mbledhur gjithe njelloj te pafytyre si burrat edhe grate.

  Përgjigju
 • Kafsha: 28/05/2019 13:38

  Përfundimisht PD-ja e vjetër pjellë e PPSH-së u shkatërrua nga vetvetja. Ra në grackë të vetvetes dhe banditët antarët e saj do të hyjnë burgjeve. Burgjeve sepse me frymën e tyre bandite, kanë vetëm një rrugë, burgun! Tani, PD-ja e re e reformuar, duhet të mari veten nga infeksioni 30 vjeçar i simotrës së saj dhe do të mari kohë. Pas vitit 2024 do të fitojë pushtetin.

  Përgjigju
 • ELA: 28/05/2019 13:36

  e po me ne fund.Cfar eshte kjo mo hyn ne komisariat dhe e kap per fyti policin ,kush je ti mo ne mall te plakes tende? kur e pame nuk ua besuam syve dhe habia qe ministria nuk u pronocua.me ne fund

  Përgjigju
 • Tirona: 28/05/2019 13:34

  Per ne Qutetaret e thjesht po ta benim na priste burgu po keta horrat e shqupit do bejn burg?

  Përgjigju