Kardinal Ernest Troshani uron besimtarët myslimanë: Zoti ju mbushtë me shëndet dhe begati! Paqe e bekime paçi gjithmonë

Kardinal Ernest Simon Troshani u ka dërguar një urim besimtarëve mysliman shqiptarë me rastin e Festës së Kurban Bajramit. Kardinali bëri thirrje që të gjithë shqiptarët ta duan njëri-tjetrin e mos t’i ngushtojnë zemrat e tyre, por të ndihmojnë të varfrit. Kardinal Ernest Troshan Simoni shtoi duke thënë se dita e Kurban Bajramit është një ditë shembulli për tu bashkuar dhe për të ndihmuar të varfërit dhe ata që janë pa strehë.

‘Vllazër e motra myslimanë shqiptarë kudo që jeni, për besimtarët e të madhit zot, që besojnë në të madhin zot, e doni me pasur e me prit prej tij shpërblimin e amshum për të cilin jemi krijuar. Duajeni njëri tjetrin, afrohni me të madhin Zot, e ndihmoni të varfrin. Dita e Kurban Bajramit është shembull i madh që ushqen zemrat e të gjithë njerëzve për t’u bashkuar, për të ndihmuar të varfrit, të shtypurit, ata që janë pastrehë, pa këmishë në trup, pa këpucë në këmbë, për me u bashku me të madhin Zot. Na ka thënë i madhi Zot, ju që keni për me hangër me pi, mos u ngushtoni në zemrat tuaja. Zoti ka krijua gjithçka dhe gjithçka këtu do të mbetet. Kërkoni lumturinë e Zotit dhe të gjitha do t’i keni. Dashnia e Zotit është e pafundme, e bashkoni me të madhin zot. Zoti, ju mbushtë me shëndet dhe begati! Paqe e bekime.’- tha kardinali Ernest Troshani.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Temperatura deri në 26 gradë celsius dhe reshje shiu në zonat malore, moti për sot

Temperatura deri në 26 gradë celsius dhe reshje shiu në zonat malore, moti për sot