KATAR 2022/ Standardi i dyfishtë i Infatinos, mbështet Katarin për ‘One Love’ por pozon me shiritin e gjithëpërfshirjes

Shiriti i kapitenit ‘One Love’, që simbolozon gjithpërfshirjen sëbashku me homoseksualitetin, është bërë një temë e gjërë diskutimi në Botërorit e Katarit. Kjo sepse vendi arab nuk e lejon dhe për këtë shumë kombëtare janë kundër. Duke qenë se u kërcënuan nëse e mbanin dje Gjermania bëri një tjetër gjest. Duke mbyllur gojën si mesazh për FIFA-n që mbështet Katarin në këtë çështje.

Mirëpo një foto e publikuar dje teksa luhej ndeshja mes Gjermanisë dhe Japonisë ka bërë shumë përshtypje.

Ministrja e brendshme gjermane Nancy Faeser iu bashkua nismës “OneLove” dhe për këtë arsye kishte vendosur shiritin në ndeshjen debutuese të “Pancerave”. Por ajo që bëri pështypje ishte se presidenti i FIFA-s, Xhani Infantino pozoi me ministren duke sinjalizuar shiritin.

Një qëndrim që ka ngritur menjëherë një valë kritikash ndaj Infantinos për standardet e dyfishta që ushtron, si censor i nismës në cilësinë e presidentit të FIFA-s dhe si mbështetës i saj si (gjoja) qytetar i thjeshtë.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

3 misione diplomatike ukrainase marrin letra kërcënuese me bojë të kuqe

3 misione diplomatike ukrainase marrin letra kërcënuese me bojë të kuqe