Keni mungesë të vitaminës D, ja pse duhet të qëndroni në diell

Keni mungesë të vitaminës D, ja pse duhet të qëndroni në diell

Vitamina D është mjaft e rëndësishme të jetë brenda normave, pasi në rast të kundërt, do të përballemi me lodhje të vazhdueshme dhe dhimbje muskujsh sipas mjekëve.

Nëse keni këto simptoma, ajo që duhet të bëni është të konsumon ushqime të pasura më këtë vitaminë.

Por, kjo nuk është e vetmja gjë që këshillohet.

Mjekët thonë se duhet të rrini sa më shumë në diell për të thithur rreze nëse keni mungesë të vitaminës D pasi ai është burimi më i mirë.

Por, sigurisht që ju nuk duhet ta teproni. Po ashtu, duhet të shmangni pikun  diellit në verë kur shfaqet rreziku i kancerit të lëkurës.

Vitamina D kontrollon nivelin e kalciumit dhe fosfatit, lëndët ushqyese të cilat sigurojnë fortësinë e eshtrave.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Kombëtarja nuk arrin të fitojë, Braçe: Dështim, por djemtë janë të fundit në analizën e fajit! Fajtorët më të mëdhenj janë në tribunë

Kombëtarja nuk arrin të fitojë, Braçe: Dështim, por djemtë janë të fundit në analizën e fajit! Fajtorët më të mëdhenj janë në tribunë