Këshilli i Ambasadorëve apel palëve politike: Uluni në dialog

Këshilli i Ambasadorëve apel palëve politike: Uluni në dialog

Këshilli i Ambasadorëve në Shqipëri, i cili drejtohet nga ish-ministri i PD, Besnik Mustafaj ka reaguar lidhur me situatën politike në vend duke e quajtur atë tejet të tensionuar. Ata thonë se kjo situatë duhet të marrë fund, përndryshe ka gjasa të marrë përmasa të paparashikuara, ndërsa thekson se kjo krizë jo vetëm që dëmton rëndë imazhin e Shqipërisë por edhe besueshmërinë ndaj partnerëve euroatlantikë.

Ndërkohë që opozita joparlamentare e ka bojkotuar garën elektorale të 30 qershorit, Këshilli i bën thirrje palëve politike që të mundësojnë zgjedhje gjithëpërfshirëse, të lira dhe të ndershme ndërsa bëjnë apel për dialog dhe kompromis të menjëhershëm.

“Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë po ndjek me vëmendje situatën politike tejet të tensionuar në Shqipëri dhe shprehet i shqetësuar për mungesën e gjetjes së rrugës së dialogut politik midis aktorëve më të rëndësishëm në vend.

Në momentin kur vendi përballet me mundësinë e çeljes së negociatave për anëtarësim në BE, si rruga e vetme për mbështetjen dhe çuarjen përpara të të gjitha reformave, konflikti politik ka marrë një kurbë ngritje, që nëse nuk ulet me shpejtësi, ka të gjitha gjasat të marrë përmasa dëshpërimisht të paparashikuara.

Gjatë periudhës 30 vjeçare të pluralizmit politik, Shqipëria ka kaluar disa herë në vorbull krizash me pasoja të rënda për vendin të cilat kanë ardhur si rezultat i mungesës së sjelljes demokratike të liderve politikë. Të gjithë jemi dëshmitarë të rrëshqitjes disa herë në konflikte sociale e politike, ku fatkeqsisht është dashur vetëm ndërhyrja energjike e faktorit ndërkombëtar për zgjidhjen e situatës.

Kjo krizë e përsëritur po demonstron një mungesë të maturimit politik si dhe po dëmton rëndë imazhin e Shqipërisë në botë dhe besueshmërinë ndaj partnerëve të saj euroatlantikë.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë bën thirrje për organizimin e zgjedhjeve gjithëpërfshirëse, të lira dhe të ndershme, si e drejtë themelore e një vendi demokratik si dhe dënon me forcë, blerjet dhe trafikimin e votave që deformojnë vullnetin e qytetarëve Shqiptarë.

Apeli ynë është për dialog dhe kompromis të menjëhershëm, me qëllim vënien e interesit të qytetarit në qendër të çdo akti politik dhe interesi i vendit të jetë mbi çdo interes tjetër partiak.

Ne shpresojmë se forca e arsyes dhe jo arsyeja e forcës do triumfojë. Nuk kemi kohë për të humbur, ashtu siç nuk kemi asnjë nevojë të kthehemi e të bëjmë hapa pas apo të cënojmë pluralizmin politik. Sakrificat e mëdha për ta arritur atë nuk n’a lejojnë kurrësesi ta vemë në pikëpyetje”, thuhet në deklaratën e këshillit të ambasadorëve.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Polici: 21/06/2019 19:14

    Kete urdher jepjani ambasadorit te Rusise si ideatori dhe organizatori i te gjitha protestave te opozites. Kete e them me bindje te plote kur kercenoi qeverine shqiptare per debimin e diplomateve te tij nga qeveria e Shqiperise ne kuadrin e masave qe moren SHBA dhe BE kunder Rusise kur u helmuan dy gazetare ruse babe e bije

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

Afrim Bunjaku, polici i dytë që vritet në veri të Kosovës në krye të detyrës

Afrim Bunjaku, polici i dytë që vritet në veri të Kosovës në krye të detyrës