Kiev: 18 gazetarë janë vrarë që nga fillimi i luftës, 8 të tjerë janë rrëmbyer dhe 3 janë zhdukur

Kiev: 18 gazetarë janë vrarë që nga fillimi i luftës, 8 të tjerë janë rrëmbyer dhe 3 janë zhdukur

Qeveria ukrainase tha se 18 gazetarë janë vrarë në vend që nga fillimi i pushtimit rus. Ministria e Kulturës raportoi në mediat sociale se do të kryhen hetime për secilën nga vdekjet dhe krimet e tjera kundër gazetarëve.

Ministria shtoi se 13 gazetarë të tjerë janë plagosur, tetë janë rrëmbyer ose kapur robër dhe tre janë ende të zhdukur. Përveç kësaj, ai vuri në dukje se krime janë kryer kundër gazetarëve nga 11 vende, përfshirë Ukrainën.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Horrori në Bucha, të paktën 410 trupa rrugëve, gjendet një dhomë torture! Kuleba: Mariupoli është më keq! SHBA-BE: Hetim për krimet e luftës!l Rusia: Inskenim, do sjellim prova!


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Aksident në Vlorë, përplasen dy makina! Dy të plagosur, ambulanca niset drejt vendngjarjes

Aksident në Vlorë, përplasen dy makina! Dy të plagosur, ambulanca niset drejt vendngjarjes