Kievi: Dronët iranianë të përdorur në sulmet e fundit në ukrainë janë bërë me komponentë evropianë

Kievi: Dronët iranianë të përdorur në sulmet e fundit në ukrainë janë bërë me komponentë evropianë

1694845529_dron.jpg

Dronët kamikaze iranianë të përdorur në sulmet e fundit në qytetet ukrainase janë bërë me komponentë evropianë, sipas një dokumenti sekret të dërguar nga Kievi për aleatët e tij perëndimorë, në të cilin qeveria ukrainase bën thirrje për raketa me rreze të gjatë për të sulmuar vendet e prodhimit në Rusi, Iran dhe Siria. 

Në raportin e paraqitur për qeveritë e G7 në gusht, Kievi tha se kishte pasur më shumë se 600 bastisje nga mjete ajrore pa pilot (UAV) që përmbajnë teknologji perëndimore në tre muajt e mëparshëm.

Sipas raportit të marrë nga Guardian, 52 komponentë elektrikë të prodhuar nga kompanitë perëndimore u gjetën në dronin Shahed-131 dhe 57 në modelin Shahed-136, i cili ka një rreze fluturimi prej 2000 km dhe një shpejtësi lundrimi prej 180 km në ditë. 

Pesë kompani evropiane, duke përfshirë një degë polake të një kompanie shumëkombëshe britanike, janë emëruar si prodhues të komponentëve të identifikuar. 

“Midis prodhuesve janë kompani me bazë në vendet e koalicionit: Shtetet e Bashkuara, Zvicra, Holanda, Gjermania, Kanadaja, Japonia dhe Polonia”, pretendon raporti, sipas të cilit Irani tashmë ka diversifikuar prodhimin e tij duke përdorur një fabrikë siriane në port. të Novorossiysk, por prodhimi i dronëve po zhvendoset në Rusi, në rajonin qendror tatar të Alabuga.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi: Dronët iranianë të prodhuar me komponentë evropianë! Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Serie A/ Lecce barazon në shtëpi, Ramadani 'zverdhet' kundër Bolognas! Fiorentina merr tri pikë, gjashtë gola në Udine

Serie A/ Lecce barazon në shtëpi, Ramadani 'zverdhet' kundër Bolognas! Fiorentina merr tri pikë, gjashtë gola në Udine