Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës

Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës

1695815459_wag.jpg

Disa luftëtarë nga grupi Wagner janë kthyer në territoret e kontrolluara nga Rusia në Ukrainën lindore.

Kjo u konfirmua për agjencinë e lajmeve ukrainase, RBC-Ukrainë, nga kreu i shërbimit për shtyp të Grupit Lindor të Forcave të Armatosura të Ukrainës, Ilya Yevlash, sipas të cilit disa mercenarë të Wagner po rinegociojnë kontratat me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse dhe po kthehen në Ukrainë nga Bjellorusia.

"Ne konfirmojmë se Wagnerët janë të pranishëm në territorin e Grupit Lindor të Forcave", tha Yevlash. 

Për momentin, ata janë rreth 500 persona, të cilët megjithatë "nuk do të përfaqësojnë një kërcënim të rëndësishëm, si më parë, pasi udhëheqësi i tyre kryesor, Prigozhin, ka vdekur. Këta njerëz janë në fakt ndër më të stërviturit në ushtrinë ruse, por ata do të të mos bëhet një kërcënim apo ndryshim i rëndësishëm i lojës" për Moskën.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi: Dronët iranianë të prodhuar me komponentë evropianë! Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Vllaznia fiton pas nëntë vitesh në 'Niko Dovana', Teuta 'zhytet' në fundin e renditjes! 0-1 në Durrës

VIDEO/ Vllaznia fiton pas nëntë vitesh në 'Niko Dovana', Teuta 'zhytet' në fundin e renditjes! 0-1 në Durrës