Kievi: Nuk pranojmë armëpushim, do t'i jepte Rusisë të drejtën për të qëndruar në Ukrainë

Kievi: Nuk pranojmë armëpushim, do t'i jepte Rusisë të drejtën për të qëndruar në Ukrainë

1678466200_keshilltari.JPG

Çdo armëpushim nënkupton të drejtën e Rusisë për të qëndruar në territoret e pushtuara. Kjo është krejtësisht e papranueshme. Ukraina ka të drejtë të lëvizë trupa dhe pajisje në territorin e saj siç e sheh të nevojshme.

Kështu u shpre këshilltari i presidencës ukrainase, Mykhailo Podolyak i cili nuk la pa përmendur edhe deklaratën e presidentit bjellorus, Alexandër Lukashenko i cili këtë mëngjes bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska: Ndaloni dominimin e SHBA-së, fokusohuni në Kinë dhe Indi! Presidenti bjellorus kërkon armëpushim me Ukrainën, Rusia nuk pranon


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Me 30 minuta vonesë, nis takimi i Kurtit me ndërmjetësit Escobar dhe Lajçak

Me 30 minuta vonesë, nis takimi i Kurtit me ndërmjetësit Escobar dhe Lajçak